Η απάντηση του Δημάρχου Ιεράπετρας στην τοποθέτηση του κ. Μαχαιρά

Η Ιεράπετρα εντάχθηκε  πλέον και επίσημα στην Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία Ναπολεόντειων Πόλεων ως το τεσσαρακοστό έβδομο
Σε λίγες μέρες θα χτυπήσει το κουδούνι για τη νέα σχολική χρονιά και στο Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου Ιεράπετρας
Το Σύνολο Νυκτών & Τοξοτών Οργάνων Κρήτης παρουσιάζει τη μουσικοχορευτική παράσταση: "Καλήν Εσπέραν Αφεντάδες"
Συνεχίζονται οι εγγραφές στα Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης (ΚΔΑΠ) του Δήμου Ιεράπετρας

Ιδιαίτερης σημασίας η σημερινή μέρα για την Ιεράπετρα καθώς το απόγευμα, σε ειδική τελετή, υπογράφεται το πρωτόκολλο ένταξης της πόλης, στην Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία Ναπολεόντειων Πόλεων. Την εκδήλωση θα τιμήσει με την παρουσία του ο ιδρυτής και επίτιμος  πρόεδρος της Ομοσπονδίας και εξ αίματος συγγενής του Μεγάλου Ναπολέοντα κ. Κάρολος Βοναπάρτης,  ο οποίος  μαζί με τον […]

Ιεράπετρα 17.06.2016

Η απάντηση του Δημάρχου Ιεράπετρας στην τοποθέτηση του κ. Μαχαιρά

«Τα όσα ισχυρίστηκε ο κ. Μαχαιράς σε ραδιοφωνική τοποθέτησή του, με αφορμή την επίσκεψη του Αναπληρωτή Υπουργού Υγείας, κ. Πολάκη στο Νοσοκομείο Ιεράπετρας είναι ξεκάθαρο ότι αποτελούν ευκαιριακή προσπάθεια προσωπικής και παραταξιακής προβολής του και μόνο.

Αλήθεια κ. Μαχαίρα, η αγανάκτησή σας για την αδράνεια της δημοτικής αρχής αναφορικά με το θέμα του Νοσοκομείου από πού άραγε απορρέει;

Μήπως από τις δύο συντονισμένες κινητοποιήσεις που  ως δημοτική αρχή συμμετείχαμε και υποστηρίξαμε στην 7η ΥΠΕ Κρήτης στις 10 Ιουνίου 2015 και 1 Ιουνίου 2016, διεκδικώντας και πιέζοντας για το Νοσοκομείο Ιεράπετρας;

Μήπως από τα κατ΄ επανάληψη Δημοτικά Συμβούλια που έχουν πραγματοποιηθεί στον Δήμο Ιεράπετρας κατά τη διάρκεια της θητείας μας και συγκεκριμένα, στις 21 Οκτωβρίου 2014, στις 27 Μαρτίου 2015, στις 4 Μαϊου 2016 και στις 16 Μαίου 2016 για τη λειτουργία του Γ.Ν.- Κ.Υ. στην πόλη μας;

Μήπως από τις συνεδριάσεις της Δημοτικής Επιτροπής Υγείας και τις πρωτοβουλίες της και σας θυμίζω μια εκ των οποίων που  αφορά στη σύσταση του συλλόγου Φίλων Νοσοκομείου για την υποστήριξη του Νοσοκομείου μας;

Ή μήπως από τις τακτικές συζητήσεις και επισκέψεις εμένα του ίδιου στον χώρο του Νοσοκομείου αναφορικά με τα προβλήματα και τη λειτουργία του;

Επειδή κ.Μαχαιρά το Νοσοκομείο Ιεράπετρας είναι μια δομή που χρειάζεται τη στήριξή όλων μας και επειδή ό,τι έχουμε πετύχει μέχρι σήμερα το πετύχαμε γιατί ως κοινωνία και ως δήμος διεκδικήσαμε ενωμένοι, αιρετοί, φορείς, σύλλογοι και πολίτες, φρόνιμο είναι να σεβαστούμε τη δομή, κρατώντας τη μακριά από παραταξιακές σκοπιμότητες και πολιτικές διενέξεις.

Νομίζω ότι, ως δημοτικός σύμβουλος, γνωρίζετε πολύ καλά τη διεκδικητική τακτική που και σε επίπεδο Δημοτικού Συμβουλίου για σημαντικά θέματα δομών (Νοσοκομείο, ΤΕΙ, κ.α.) ακολουθούμε και τη συμμερίζεστε, εφόσον και ο ίδιος συμμετέχετε σε αυτό και διεκδικείτε.

Σας διαβεβαιώνω λοιπόν ότι δεν υπάρχει λόγος αγανάκτησης, αλλά  ούτε και ανασφάλειας, αφού ως δημοτική αρχή και μακροπρόθεσμο σχέδιο για την ανάπτυξη του δήμου έχουμε καταστρώσει, αλλά και όλες μας τις δυνάμεις καθημερινά συντεταγμένα αξιοποιούμε για να προχωρήσουμε όσα τόσα χρόνια έμειναν πίσω και οι πολίτες του Δήμου Ιεράπετρας στερήθηκαν.

Επίσης όσον αφορά την επίσκεψη Πολάκη για του λόγου το αληθές  σας επισημαίνω ότι και προγραμματισμένοι υπήρξαμε και οι απαιτούμενες συνεδριάσεις της Δημοτικής Επιτροπής Υγείας με αφορμή την επίσκεψη πραγματοποιήθηκαν και υπόμνημα στο Αναπληρωτή Υπουργό με τα προβλήματα και τα αιτήματά μας για το Νοσοκομείο παρέδωσα αλλά και το γραφείο μου και οι συνεργάτες μου βοήθησαν για την παρουσίαση που επικαλείστε μέρος της οποίας με ιδιαίτερη ευγένεια ο πρόεδρος της Επιτροπής Υγείας έδωσε στον   κ. Μαμαντόπουλο, σεβόμενος την επιθυμία του να την παρουσιάσει εκείνος.

Είναι οφθαλμοφανές, λοιπόν, κ. Μαχαιρά   ότι και πρόγραμμα έχουμε αλλά και όραμα και πάνω απ’ όλα εργαζόμαστε και συνεργαζόμαστε για να προσφέρουμε για έναν καλύτερο δήμο και μια ακόμα καλύτερη κοινωνία!

Θεοδόσιος Καλαντζάκης

Δήμαρχος Ιεράπετρας»