Εορταστικό Πρόγραμμα Εθνικής Επετείου 25ης Μαρτίου 1821

Η Ιεράπετρα εντάχθηκε  πλέον και επίσημα στην Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία Ναπολεόντειων Πόλεων ως το τεσσαρακοστό έβδομο
Σε λίγες μέρες θα χτυπήσει το κουδούνι για τη νέα σχολική χρονιά και στο Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου Ιεράπετρας
Το Σύνολο Νυκτών & Τοξοτών Οργάνων Κρήτης παρουσιάζει τη μουσικοχορευτική παράσταση: "Καλήν Εσπέραν Αφεντάδες"
Συνεχίζονται οι εγγραφές στα Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης (ΚΔΑΠ) του Δήμου Ιεράπετρας

Ιδιαίτερης σημασίας η σημερινή μέρα για την Ιεράπετρα καθώς το απόγευμα, σε ειδική τελετή, υπογράφεται το πρωτόκολλο ένταξης της πόλης, στην Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία Ναπολεόντειων Πόλεων. Την εκδήλωση θα τιμήσει με την παρουσία του ο ιδρυτής και επίτιμος  πρόεδρος της Ομοσπονδίας και εξ αίματος συγγενής του Μεγάλου Ναπολέοντα κ. Κάρολος Βοναπάρτης,  ο οποίος  μαζί με τον […]

Εορταστικό Πρόγραμμα Εθνικής Επετείου 25ης Μαρτίου 1821

Ο  Δήμαρχος  και το  Δημοτικό Συμβούλιο του Δήμου Ιεράπετρας

σας καλούν να συμμετάσχετε στις εορταστικές εκδηλώσεις  για την

Εθνική  Επέτειο  της 25ης  Μαρτίου 1821.

Οι εκδηλώσεις θα πραγματοποιηθούν
Από 23 έως  25 Μαρτίου 2014,  σύμφωνα με το πρόγραμμα που ακολουθεί.

Ο Δήμαρχος  Ιεράπετρας
Σήφης Αναστασάκης

Galanoleyki

[separator top=”20″ style=”shadow”]

ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ

Α. Γενικός σημαιοστολισμός από τις 8.00 το πρωί στις 23, 24 Μαρτίου, μέχρι και τη δύση του ήλιου στις 25 Μαρτίου 2014

Β. Φωταγώγηση των πλατειών της πόλης, των Δημοτικών και Τοπικών Κοινοτήτων, τις βραδινές ώρες της 24ης και 25ης Μαρτίου 2014.

Δευτέρα 24 Μαρτίου

[checklist icon=”cross” iconcolor=”” circle=”yes”]

• Ομιλίες σε ειδικές συγκεντρώσεις σε Σχολεία, Δημόσιες Υπηρεσίες, Οργανισμούς , κ. λ. π. με θέμα το Ιστορικό της Επετείου.
  • Ώρα 11:00 π.μ.: Προσκύνημα των μαθητών των Σχολείων της Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης στο Ηρώο. Μπροστά στο Μνημείο θα παραταχθούν τμήματα Προσκόπων και Οδηγών.
  • Κατάθεση στεφανιών από Σχολεία, Συλλόγους, Φορείς κ. λ. π.
  • Εθνικός Ύμνος .

Τρίτη 25 Μαρτίου

[checklist icon=”cross” iconcolor=”” circle=”yes”]

• Ώρα 07.30: Χαρμόσυνες κωδωνοκρουσίες των εκκλησιών.
  • Ώρα 08.00: Έπαρση της Σημαίας στο Μνημείο Ηρώων.
  • Ώρα 10.00 π.μ. : Τέλεση δοξολογίας στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Αγίου Γεωργίου, προεξάρχοντος του Πανοσιολογιωτάτου Αρχιμαντρίτου Κυρίλλου Διαμαντάκη, Πρωτοσυγκέλου της Ιεράς Μητροπόλεως Ιεραπύτνης και Σητείας.
  • Η Δημοτική Φιλαρμονική, οι Πρόσκοποι και οι Οδηγοί, αντιπροσωπείες σωματείων και τμήματα μαθητών όλων των Σχολείων με τις σημαίες τους θα παραστούν στη δοξολογία
  • Μετά τη δοξολογία θα ακολουθήσει επιμνημόσυνη δέηση στο Μνημείο των Ηρώων και θα γίνει κατάθεση στεφανιών από τους: κ.κ. Δήμαρχο Ιεράπετρας, εκπρόσωπο της Περιφερειακής Ενότητας Λασιθίου, Εκπρόσωπο του 3ου Κ. Ε. Π., Δ/ντή Αστυνομικής Υποδιεύθυνσης Ιεράπετρας, Λιμενάρχη Ιεράπετρας, Διοικητή Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Ιεράπετρας, Πρόεδρο Συλλόγου Αναπήρων και Θυμάτων Πολέμου, Εκπρόσωπο Περιφερειακού Τμήματος Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού.
  • Εθνικός Ύμνος.
  • Ώρα 10:45: Παρέλαση στην οδό Μιχαήλ Κοθρή, της Δημοτικής Φιλαρμονικής ,Μοτοσικλετιστών Τμήματος Τροχαίας Ιεράπετρας , Θυμάτων Πολέμου, Μαθητών Σχολείων, Αθλητικών Σωματείων, Συλλόγου Μικρασιατών Ιεράπετρας, Σχολών Παραδοσιακών Χορών, Οδηγών, Προσκόπων, Εθελοντών, Σαμαρειτών, Στέγη Υποστηριζόμενης Διαβίωσης και Προστατευόμενο Διαμέρισμα Ατόμων με Νοητική Στέρηση.
  • Η Δημοτική Φιλαρμονική θα κλείσει την παρέλαση .
  • Παρουσίαση τμημάτων παρέλασης από την κα Ιωάννα Βουζουνεράκη, εκπαιδευτικό Α/θμιας Εκπαίδευσης.

[separator top=”20″ style=”shadow”]

ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΚΡΥ ΓΙΑΛΟΥ

[checklist icon=”cross” iconcolor=”” circle=”yes”]

• Ώρα 10.00: Τέλεση δοξολογίας στον Ιερό Ναό Αγίας Ειρήνης στον Κουτσουρά.
  • Ώρα 10.30: Επιμνημόσυνη δέηση στο Μνημείο των Πεσόντων του Δημοτικού Σχολείου Κουτσουρά , κατάθεση στεφανιών και ομιλία.
  • Παρέλαση των Σχολείων της Δημοτικής Ενότητας Μακρύ Γιαλού από το Δημοτικό Σχολείο Κουτσουρά με κατεύθυνση προς Μακρύ Γιαλό.
  • Για την τήρηση της τάξης παρακαλούνται να μεριμνήσουν τα Αστυνομικά Τμήματα Ιεράπετρας και Κουτσουρά.

[/checklist]

Τελετάρχης για την Ιεράπετρα ορίζεται ο κ. Μπαλοθιάρης Γεώργιος μέλος της Δημ. Κοινότητας Ιερ/τρας , για το Μακρύ Γιαλό η κα Μανουσάκη Γεωργία και βοηθοί οι Δημοτικοί Υπάλληλοι: Πρωτογεράκης Κων/νος, Γαλυμιτάκης Λευτέρης, Μιχαλακάκης Γιώργος, Καλαντζάκης Κων., Λιοντάκης Νικόλαος, Κουναλάκης Ιωάννης, Συντυχάκης Γεώργιος.

Πληροφορίες ανάρτησης

[xyz-ihs snippet=”Adminsignature”]