Μήνυμα Δημάρχου Ιεράπετρας για την 25η Μαρτίου

Το Χαμόγελο του Παιδιού», ενόψει της νέας σχολικής χρονιάς, προσκαλεί φίλους και υποστηρικτές να επισκεφτούν
Η Επιτροπή Διαχείρισης του Κοινωνικού Παντοπωλείου Δήμου Ιεράπετρας, ο Συντονιστής Δημήτριος Μιχελάρος
Ο Πρόεδρος της Δημοτικής Επιτροπής Υγείας  Δήμου Ιεράπετρας
Από το Τμήμα  Προαγωγής της Δημόσιας Υγείας, Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης,   και Αθλητισμού του Δήμου Ιεράπετρας ενημερώνουμε

Ιεράπετρα 24.3.2016

Μήνυμα Δημάρχου Ιεράπετρας για την 25η Μαρτίου

«Ο εθνοαπελευθερωτικός αγώνας των Ελλήνων του 1821 ενάντια στην οθωμανική κυριαρχία αποτελεί ορόσημο για την Ελλάδα και τους Έλληνες.

Μια χώρα μικρή στο χώρο άλλα απέραντη στο χρόνο απέδειξε για μια ακόμη φορά πως ξέρει καλά να κρατά άσβεστη τη φλόγα της λευτεριάς, στον μεγάλο αγώνα για τη λύτρωση του Έθνους από τη σκλαβιά.

Η Επανάσταση του 1821, το μεγαλειώδες ξέσπασμα ενός βασανισμένου λαού, αποτελεί το μεγαλύτερο ιστορικό γεγονός της νεότερης ιστορίας μας.

Ένα λαμπρό παράδειγμα για κάθε Ελληνίδα και κάθε Έλληνα.

Μια σπουδαία αφορμή για να συνειδητοποιήσουμε τη δύναμη που έχει η πίστη στην ελευθερία, η αγωνιστικότητα και η ισχυρή θέληση για να προασπίσουμε τα υψηλά ιδανικά.

Τιμώντας σήμερα τους ήρωες του αθάνατου ’21, σ’ αυτή τη δύσκολη εποχή για την Ελλάδα, ας εμπνευστούμε από τις αξίες τους και ας πορευτούμε με όραμα, στόχους, πίστη και αρετή για κρατήσουμε την Ελλάδα μας ψηλά!

Ο Δήμαρχος Ιεράπετρας

Θεοδόσιος Καλαντζάκης»