ΈΞΙ ΝΕΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ

Σύσκεψη υπό την Υφυπουργό Εσωτερικών Βιβή Χαραλαμπογιάννη, τον Γενικό Γραμματέα Αιγαίου και Νησιωτικής

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΥΔΡΕΥΣΗΣ ΑΡΔΕΥΣΗΣ ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ Η  Διεύθυνση Ύδρευσης  Άρδευσης  Αποχέτευσης του Δήμου Ιεράπετρας ενημερώνει ότι λόγω σπασίματος στον κεντρικό αγωγό ύδρευσης θα παρουσιαστούν προβλήματα υδροδότησης σε αρκετές περιοχές, από  Νέα Ανατολή, Στόμιο έως και την πόλη της Ιεράπετρας.   Συνεργείο της Υπηρεσίας εργάζεται στο σημείο για την αποκατάσταση της ζημιάς.  Ευχαριστούμε για την κατανόηση. Ο […]

Τις υπηρεσίες τους προσέφεραν στο Νοσοκομείο Ιεράπετρας  19 Αμερικανοί φοιτητές Ιατρικών Επιστημών
«Νιώθουμε ιδιαίτερη χαρά όταν μαθητές με τους εκπαιδευτικούς τους μας επισκέπτονται και γεμίζουν με χαρά και χαμόγελα το Δημαρχείο»,
Ο  Δήμαρχος Εμμανουήλ Φραγκούλης συναντήθηκε με  τον πρόεδρο Κωστή Πανταζή και μέλη του Δ.Σ. του Επιστημονικού Συλλόγου Ελεύθερων Επαγγελματιών

ΈΞΙ ΝΕΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ

Για πρώτη φορά με έξι νέα ηλεκτρικά ποδήλατα εξοπλίζονται οι Υπηρεσίες του Δήμου Ιεράπετρας. Τα ποδήλατα, τα οποία αγοράστηκαν με ιδίους πόρους, παραδόθηκαν σήμερα από τον Δήμαρχο Ιεράπετρας, κ. Θεοδόση Καλαντζάκη παρουσία των Αντιδημάρχων, κας Χρύσας Χατζημαρκάκη και κας Μαρίας Ρουμελιωτάκη, στους υπαλλήλους της Διεύθυνσης Ύδρευσης, Άρδευσης και Αποχέτευσης, της Υπηρεσίας Καθαριότητας, του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου κ.α. προκειμένου να τα χρησιμοποιούν για τις καθημερινές μετακινήσεις τους σε αστικό περιβάλλον προς όφελος της ταχύτερης εξυπηρέτησης των πολιτών.

Ο κος Καλαντζάκης, στη συνέχεια, ανέφερε: «Για πρώτη φορά εξοπλίζουμε τις Υπηρεσίες του Δήμου Ιεράπετρας με ηλεκτρικά ποδήλατα, ώστε να διευκολύνουμε τους υπαλλήλους του Δήμου μας να επιτελούν αποτελεσματικότερα και γρηγορότερα την εργασία τους. Η συγκεκριμένη προμήθεια εντάσσεται στον γενικότερο σχεδιασμό της Δημοτικής Αρχής για την προώθηση της ηλεκτροκίνησης, έτσι ώστε να αυξήσουμε τις φιλικές προς το περιβάλλον μετακινήσεις μειώνοντας συγχρόνως το ενεργειακό αποτύπωμα.

Η ηλεκτροκίνηση σιγά σιγά μπαίνει στη ζωή όλων μας. Ως Δήμος επιδιώξαμε και ενταχθήκαμε σε πρόγραμμα για τη μετατροπή της Ιεράπετρας σε «έξυπνη πόλη» και σύντομα θα τοποθετηθούν κοινόχρηστα ηλεκτρικά ποδήλατα μαζί με σταθμούς φόρτισης, τα οποία θα είναι σε θέση δημότες και επισκέπτες να τα χρησιμοποιούν δωρεάν».