Η Αναισθησία δε με χαρακτηρίζει ούτε σαν Άνθρωπο αλλά και ούτε ως Αντιδήμαρχο. Στηρίζουμε με κάθε τρόπο την ανάπτυξη του εθελοντισμού στο Δήμο της Ιεράπετρας

Σύσκεψη υπό την Υφυπουργό Εσωτερικών Βιβή Χαραλαμπογιάννη, τον Γενικό Γραμματέα Αιγαίου και Νησιωτικής

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΥΔΡΕΥΣΗΣ ΑΡΔΕΥΣΗΣ ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ Η  Διεύθυνση Ύδρευσης  Άρδευσης  Αποχέτευσης του Δήμου Ιεράπετρας ενημερώνει ότι λόγω σπασίματος στον κεντρικό αγωγό ύδρευσης θα παρουσιαστούν προβλήματα υδροδότησης σε αρκετές περιοχές, από  Νέα Ανατολή, Στόμιο έως και την πόλη της Ιεράπετρας.   Συνεργείο της Υπηρεσίας εργάζεται στο σημείο για την αποκατάσταση της ζημιάς.  Ευχαριστούμε για την κατανόηση. Ο […]

Τις υπηρεσίες τους προσέφεραν στο Νοσοκομείο Ιεράπετρας  19 Αμερικανοί φοιτητές Ιατρικών Επιστημών
«Νιώθουμε ιδιαίτερη χαρά όταν μαθητές με τους εκπαιδευτικούς τους μας επισκέπτονται και γεμίζουν με χαρά και χαμόγελα το Δημαρχείο»,
Ο  Δήμαρχος Εμμανουήλ Φραγκούλης συναντήθηκε με  τον πρόεδρο Κωστή Πανταζή και μέλη του Δ.Σ. του Επιστημονικού Συλλόγου Ελεύθερων Επαγγελματιών

Η Αναισθησία δε με χαρακτηρίζει ούτε σαν Άνθρωπο αλλά και ούτε ως Αντιδήμαρχο.

Στηρίζουμε με κάθε τρόπο την ανάπτυξη του εθελοντισμού στο Δήμο της Ιεράπετρας

Μετά από μια συντονισμένη και μεθοδική δουλειά από πλευράς της Δημοτικής Αρχής και των Υπηρεσιών του Δήμου Ιεράπετρας πετύχαμε το στόχο μας, αναδεικνύοντας την ποιότητα των παραλιών μας και καθιστώντας τις ακόμη πιο ελκυστικές και ασφαλείς τόσο για τους κατοίκους του Δήμου όσο και για τους επισκέπτες.

Καταφέραμε όχι μόνο να επανακτήσουμε τις γαλάζιες σημαίες στο Δήμο μας, αλλά  και να κερδίσουμε γαλάζιες σημαίες και για  δύο νέες παραλίες, του Μακρύ Γιαλού και της Γρα Λυγιάς.

Και δε σταματάμε εδώ, συνεχίζουμε την προσπάθεια, προκειμένου να έχουμε τα επόμενα χρόνια περισσότερες βραβεύσεις για τις παραλίες του Δήμου μας.

Το ευχάριστο αυτό γεγονός, υπήρξαν κάποιοι που θέλησαν να το υποβαθμίσουν με κάποια προσβλητικά σχόλια για το πρόσωπό μου ως Αντιδημάρχου και ως αρμόδια για την οργάνωση των παραλιών και τη βράβευσή τους με γαλάζια σημαία. Απάντησα λοιπόν και διευκρίνισα, ότι όλες οι αιτήσεις των παραλιών έγιναν σε συνεννόηση με τον Δήμαρχο Ιεράπετρας, κ. Θεοδόση Καλαντζάκη.  Στην παραλία της Γρα Λυγιάς, φροντίσαμε μέσα από μια σειρά ενεργειών να πληροί και τυπικά τις προϋποθέσεις απόκτησης γαλάζιας σημαίας, προχωρώντας σε μια σειρά παρεμβάσεων τόσο στην ακτή όσο και περιμετρικά, όπως πχ τοποθέτηση σύγχρονων φωτιστικών σωμάτων, καθισμάτων, εργασίες καθαριότητας κ.α.

Στην προσπάθειά  μας αυτή για την ανάδειξη της συγκεκριμένης ακτής είχαμε συμμάχους και πολλούς εθελοντές. Για το λόγο αυτό ευχαρίστησα ιδιαιτέρως για την προσφορά του και την εργασία που προσέφερε για κάποιες κατασκευές που χρειαζόταν στην παραλία, τον κ. Ξανθάκη Άγγελο ο οποίος είναι ένας ενεργός  εθελοντής  και  είχαμε συνεργαστεί σε πολλές δράσεις καθαριότητας . Επίσης, ευχαρίστησα όλα τα παιδιά που συμμετέχουν εθελοντικά σε δράσεις για την προστασία του περιβάλλοντος και πραγματικά είναι παράδειγμα προς μίμηση.

Τέλος, θέλω να τονίσω ότι αυτή η Δημοτική  Αρχή συνεργάζεται άψογα, τιμά και αναγνωρίζει τους  εθελοντές σε όλους τους τομείς με αποδείξεις 1)ο Δήμαρχος όρισε τον κ. Αστροπεκάκη αρμόδιο σε θέματα εθελοντισμού, 2) βραβεύσαμε τους πρώτους εθελοντές που συμμετέχουν στο έργο της Πολιτικής Προστασίας και 3) ακολουθεί τον επόμενο μήνα εκδήλωση με τη βράβευση όλων των εθελοντών που μας στηρίζουν στο πολύ δύσκολο έργο της διαχείρισης των αδέσποτων ζώων συντροφιάς καθώς και όλων των εθελοντών που συμμετέχουν σε δράσεις καθαριότητας. Εκδηλώσεις που λόγω του covid-19 είχαν αναβληθεί και  πραγματοποιούνται τη φετινή χρονιά. Ο εθελοντισμός είναι μία ανιδιοτελής προσφορά που συμβάλλει στη συνολική ευημερία της κοινωνίας και στόχος μας είναι να τον ενισχύσουμε και  να τον αναπτύξουμε.

Μαρία Ρουμελιωτάκη

Αντιδήμαρχος Περιβάλλοντος & Καθαριότητας