ΜΕΤΡΑ ΑΥΤΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΠΙΚΕΙΜΕΝΟ ΚΑΥΣΩΝΑ

Σας προσκαλούμε στις 22/05/2024, ημέρα Τετάρτη και ώρα 13:00 σε τακτική συνεδρίαση της Δημοτικής Επιτροπής
19 Μαΐου, μια ιστορική και σημαντική μέρα για ολόκληρο τον Ελληνισμό απανταχού της γης.
Ο Οργανισμός «Το Χαμόγελο του Παιδιού»  σε συνεργασία με την 7η Υγειονομική Περιφέρεια Κρήτης, τον Ιατρικό
Σας προσκαλούμε στις 21/5/2024, ημέρα Τρίτηκαι ώρα 13:30 σε τακτική συνεδρίαση της
Γνωστοποίηση εκλογικών τμημάτων και καταστημάτων ψηφοφορίας για την ανάδειξη των μελών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 9ης Ιουνίου 2024

ΜΕΤΡΑ ΑΥΤΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΠΙΚΕΙΜΕΝΟ ΚΑΥΣΩΝΑ

ΝΟΜΟΣ ΛΑΣΙΘΙΟΥ

ΔΗΜΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ

ΑΥΤΟΤΕΛΕΣ ΤΜΗΜΑ

ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ : ΜΕΤΡΑ ΑΥΤΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΠΙΚΕΙΜΕΝΟ ΚΑΥΣΩΝΑ

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΠΕΡΧΟΜΕΝΟ ΚΑΥΣΩΝΑ

Η Γ.Γ.Π.Π. λόγω της αναμενόμενης αύξησης της θερμοκρασίας εξέδωσε Δελτίο Τύπου με οδηγίες για την αντιμετώπιση των αναμενόμενων υψηλών θερμοκρασιών .

Σύμφωνα με τις οδηγίες για τα λαμβανόμενα  μέτρα αυτοπροστασίας  συστήνεται στους πολίτες  :

• Να παραμένουν σε χώρους δροσερούς και σκιερούς μακριά από συνωστισμό, να χρησιμοποιούν κλιματιστικά μηχανήματα ή ανεμιστήρες και να αποφεύγουν τη βαριά σωματική εργασία σε χώρους με υψηλή θερμοκρασία, άπνοια και μεγάλη υγρασία.
  • Να αποφεύγουν την ηλιοθεραπεία, όπως και το βάδισμα ή το τρέξιμο κάτω από τον ήλιο και να φορούν καπέλο και γυαλιά ηλίου και ρούχα ανοιχτόχρωμα από ύφασμα που επιτρέπει στο δέρμα να αερίζεται και διευκολύνει την εξάτμιση του ιδρώτα, αποφεύγοντας τα συνθετικά υφάσματα.
  • Να καταναλώνουν ελαφρά γεύματα με φρούτα και λαχανικά, περιορίζοντας τα λιπαρά και την ποσότητα του φαγητού.
  • Να πίνουν άφθονο νερό και χυμούς φρούτων, αποφεύγοντας τα οινοπνευματώδη.
  • Ιδιαίτερη μέριμνα συνιστάται  για τα μωρά και τα μικρά παιδιά καθώς και για τους ηλικιωμένους και πάσχοντες από χρόνια νοσήματα
  • Επίσης προσοχή στους γονείς να μην αφήνουν τα παιδιά τους ανεπιτήρητα στο αυτοκίνητο για κανένα λόγο διότι, θέτουν σε κίνδυνο την ζωή τους.

Παρατίθεται ο σύνδεσμος  για το σχετικό δελτίο τύπου της ΓΓΠΠ και τις  οδηγίες αυτοπροστασίας.

Από το Δήμο μας έχει οριστεί ότι θα παραμείνει ανοιχτός από την Τετάρτη  28 /7/ 2021  έως την Παρασκευή 30/7/2021 ο κλιματιζόμενος χώρος του ΚΑΠΗ (οδός Πλουμίδου 44 ) από τις 10.00 έως 19.00 .

Ιεράπετρα 27/7/2021

Η αρμόδια αντιδήμαρχος