ΝΕΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ. 1338 ΚΑΔΟΙ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΚΑΔΟΙ ΟΙΚΙΑΚΗΣ ΚΟΜΠΟΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ 137.143,31€

Σύσκεψη υπό την Υφυπουργό Εσωτερικών Βιβή Χαραλαμπογιάννη, τον Γενικό Γραμματέα Αιγαίου και Νησιωτικής

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΥΔΡΕΥΣΗΣ ΑΡΔΕΥΣΗΣ ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ Η  Διεύθυνση Ύδρευσης  Άρδευσης  Αποχέτευσης του Δήμου Ιεράπετρας ενημερώνει ότι λόγω σπασίματος στον κεντρικό αγωγό ύδρευσης θα παρουσιαστούν προβλήματα υδροδότησης σε αρκετές περιοχές, από  Νέα Ανατολή, Στόμιο έως και την πόλη της Ιεράπετρας.   Συνεργείο της Υπηρεσίας εργάζεται στο σημείο για την αποκατάσταση της ζημιάς.  Ευχαριστούμε για την κατανόηση. Ο […]

Τις υπηρεσίες τους προσέφεραν στο Νοσοκομείο Ιεράπετρας  19 Αμερικανοί φοιτητές Ιατρικών Επιστημών
«Νιώθουμε ιδιαίτερη χαρά όταν μαθητές με τους εκπαιδευτικούς τους μας επισκέπτονται και γεμίζουν με χαρά και χαμόγελα το Δημαρχείο»,
Ο  Δήμαρχος Εμμανουήλ Φραγκούλης συναντήθηκε με  τον πρόεδρο Κωστή Πανταζή και μέλη του Δ.Σ. του Επιστημονικού Συλλόγου Ελεύθερων Επαγγελματιών

Υπεγράφη μεταξύ του Δημάρχου Ιεράπετρας, κ. Θεοδοσίου Καλαντζάκη και της προμηθεύτριας Εταιρείας η σύμβαση για την προμήθεια εξοπλισμού για την προώθηση της οικιακής κομποστοποίησης και της χωριστής συλλογής προδιαλεγμένων  οργανικών Δήμου Ιεράπετρας, προϋπολογισμού 137.143,31€. Η σύμβαση περιλαμβάνει την προμήθεια 1338 κάδων απορριμμάτων και  κάδων οικιακής κομποστοποίησης για τη συλλογή βιοαποβλήτων από οικιακούς χρήστες και τη συλλογή πράσινων αποβλήτων κήπων και πάρκων και εντάσσεται στις δράσεις που έχει προγραμματίσει ο Δήμος Ιεράπετρας για την ολοκληρωμένη διαχείριση αστικών αποβλήτων.

Όπως δήλωσε ο Δήμαρχος Ιεράπετρας: «Σε συνέχεια της κατασκευής της μονάδας κομποστοποίησης που έχει ξεκινήσει στον Δήμο Ιεράπετρας, ερχόμαστε τώρα να προχωρήσουμε στην προμήθεια του απαραίτητου εξοπλισμού, ώστε να προσφέρουμε ένα ολοκληρωμένο αποτέλεσμα.

Ως Δημοτική Αρχή κάνουμε πράξη την ιδέα της βιώσιμης διαχείρισης  των οργανικών απορριμμάτων και στην προσπάθειά μας αυτή θέλουμε συμπαραστάτες όλους τους πολίτες. Για το σκοπό αυτό, σε επόμενη φάση θα ακολουθήσουν και δράσεις ευαισθητοποίησης και διεξοδικής ενημέρωσης των δημοτών.

Με την οικιακή κομποστοποίηση στοχεύουμε στη μείωση των απορριμμάτων και παράλληλα στην προστασία του περιβάλλοντος».