Πρόγραμμα εορτασμού Εθνικής Επετείου 25ης Μαρτίου 1821

Το Δημοτικό Συμβούλιο Ιεράπετρας, μετά το άγγελμα του θανάτου του συντοπίτη μας Νικολάου Χαραλαμπάκη,
Σας προσκαλούμε στις 15/04/2024, ημέρα Δευτέρα και ώρα 13:00 σε τακτική συνεδρίαση της
Το ΚΑΠΗ Δήμου Ιεράπετρας διοργανώνει διήμερη εκδρομή στην περιοχή του Ρεθύμνου στις 21-4-2024.

ΘΕΜΑ: Πρόσκληση σε  συνεδρίαση  Σας προσκαλούμε στις 15/04/2024, ημέρα Δευτέρακαι ώρα 14:00 σε τακτική συνεδρίαση της Σχολικής Επιτροπής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης  Δήμου Ιεράπετρας που θα διεξαχθεί στο Δημοτικό Κατάστημα Δημοκρατίας 31 στην  αίθουσα συνεδριάσεων στον 1ο όροφο για τη συζήτηση και λήψη αποφάσεων  στα παρακάτω θέματα:      Εσωτ. διανομή:         1. Γραφείο κ. Δημάρχου 2. […]

Εκπόνηση Μελέτης (Τ.Χ.Σ)

ΝΟΜΟΣ ΛΑΣΙΘΙΟΥ

ΔΗΜΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Ο Δήμαρχος Ιεράπετρας κ. Εμμανουήλ Φραγκούλης και το Δημοτικό Συμβούλιο  σας καλούν να συμμετάσχετε στις εορταστικές εκδηλώσεις για την Εθνική Επέτειο της «25ης Μαρτίου 1821»

Οι εκδηλώσεις θα πραγματοποιηθούν στις 22 και 25 Μαρτίου 2024 σύμφωνα με το πρόγραμμα που ακολουθεί.

Η παρουσία σας θα μας τιμήσει ιδιαίτερα.

Ο Δήμαρχος Ιεράπετρας

Εμμανουήλ Φραγκούλης

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΟΡΤΑΣΜΟΥ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ 1821 ΣΤΟ ΔΗΜΟ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ

•             Γενικός σημαιοστολισμός από την 8η πρωινή της  22ας Μαρτίου μέχρι και τη δύση του ηλίου της 25ης Μαρτίου.

•             Φωταγώγηση όλων των καταστημάτων του δημοσίου, των Ο.Τ.Α., των ΝΠΔΔ και των Τραπεζών κατά τις βραδινές ώρες της 24ης και 25ης Μαρτίου 2024.

Παρασκευή  22 Μαρτίου 2024

•             Εορτασμός της Εθνικής Επετείου σε όλες τις μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Επετειακές εκδηλώσεις και ομιλίες.

•             11:00 π.μ. Προσκύνημα των μαθητών στο Μνημείο Ηρώων. Κατάθεση στεφάνων από Σχολεία, Συλλόγους, Φορείς, Προσκόπους και Οδηγούς.

•             Τήρηση ενός λεπτού σιγής – Εθνικός Ύμνος

Δευτέρα  25 Μαρτίου 2024

ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ

•             07:30 π.μ. Χαρμόσυνες Κωδωνοκρουσίες των Εκκλησιών.

•             08:00 π.μ. Έπαρση της Σημαίας στο Μνημείο Ηρώων.

•             10:00 π.μ. Τέλεση Δοξολογίας στον Μητροπολιτικό Ναό Αγίου Γεωργίου, προεξάρχοντος  του Πανοσιολογιώτατου Αρχιμανδρίτη Αμβροσίου Σκαρβέλη, Πρωτοσύγκελου της Ιεράς Μητρoπόλεως Ιεραπύτνης και Σητείας, παρουσία των Αρχών του τόπου, της Δημοτικής Φιλαρμονικής, εκπροσώπων Σχολείων, Προσκόπων, Οδηγών και Σωματείων με τις σημαίες τους.

•             10:30 π.μ. Επιμνημόσυνη Δέηση στο Μνημείο Ηρώων. Κατάθεση Στεφάνων από τους: Δήμαρχο Ιεράπετρας, Εκπρόσωπο της Βουλής των Ελλήνων, της Περιφέρειας Κρήτης, Διοικητή της 7ης Υγειονομικής Περιφέρειας Κρήτης, Εκπρόσωπο της Προκεχωρημένης Ναυτικής Βάσης Κυριαμαδίου, της 11ης ΜΣΕΠ, της Ελληνικής Αστυνομίας, του Λιμενικού Σώματος, του Πυροσβεστικού Σώματος, Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Λασιθίου, Εκπρόσωπο Αναπήρων και Θυμάτων Πολέμου, Εθνικής Αντίστασης, Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού, Μαρτυρικών χωριών Δήμου Ιεράπετρας, Δημοτικής  Κοινότητας Ιεράπετρας.

•             Τήρηση ενός λεπτού σιγής – Εθνικός Ύμνος.

•             Εκφώνηση του Πανηγυρικού της Ημέρας.

•             11:00 Παρέλαση στην οδό Δημοκρατίας της Δημοτικής Φιλαρμονικής, των Μαθητών, Αθλητικών Σωματείων, Ομίλων, Σχολών, Προσκόπων, Οδηγών κ.α.

Τελετάρχης Ιεράπετρας: Μαρίνα Αχλάτη, Δημοτική σύμβουλος, Εντεταλμένη Σύμβουλος Αθλητισμού

Βοηθός Τελετάρχη: Γεράσιμος Κορνάρος, Δημοτικός Υπάλληλος

Εκφωνητής του Πανηγυρικού της Ημέρας: Ανδρέας Μιχελαράκης

Εκφωνήτρια Παρέλασης: Ελευθερία Φραγκούλη

ΔΕΥΤΕΡΑ 25 ΜΑΡΤΙΟΥ 2024

ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΚΡΥ ΓΙΑΛΟΥ

•             10:00 π.μ. Τέλεση δοξολογίας στον Ιερό Ναό Αγίας Ειρήνης στον Κουτσουρά παρουσία των Αρχών του τόπου, εκπροσώπων σχολείων, συλλόγων και σωματείων.

•             10:30 π.μ. Επιμνημόσυνη δέηση στο Μνημείο πεσόντων στην Πλατεία  Κουτσουρά.  Κατάθεση Στεφάνων – Εκφώνηση του Πανηγυρικού της Ημέρας.

•             Τήρηση ενός λεπτού σιγής – Εθνικός Ύμνος.

•             11:00 Παρέλαση των σχολείων της Δημοτικής Ενότητας Μακρύ Γιαλού

Τελετάρχης Μακρύ Γιαλού : Αγγελική Καλαϊτζάκη, Δημοτική Υπάλληλος