Συμμετοχή Δήμου Ιεράπετρας στην υποδοχή της Ολυμπιακής Φλόγας

Ο Δήμαρχος Ιεράπετρας κ. Εμμανουήλ Φραγκούλης σας προσκαλεί
Ο Δήμος Ιεράπετρας ανακοινώνει την πρόσληψη, με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου,  δέκα τεσσάρων (14) ατόμων,

ΘΕΜΑ:  «Πρόσκληση σε Δ.Σ.» Σας προσκαλούμε, σε  τακτική συνεδρίαση, την 25η  Ιουλίου 2024,  ημέρα Πέμπτη και ώρα 12:30 στη μικρή αίθουσα Μελίνα Μερκούρη, 1Ος όροφος, επί της οδού Δημοκρατίας 31  με θέματα:

ΘΕΜΑ: Πρόσκληση σε τακτική συνεδρίαση της Δημοτικής Επιτροπής. Σας προσκαλούμε στις 23/07/2024, ημέρα Τρίτη και ώρα 13:00 σε τακτική συνεδρίαση της Δημοτικής Επιτροπής Δήμου Ιεράπετραςπου θα διεξαχθεί στο Δημοτικό Κατάστημα Δημοκρατίας 31 (Γραφείου Δημάρχου) στον 3ο όροφο για τη συζήτηση και λήψη αποφάσεων στα παρακάτω θέματα: 1 Διαγραφή τελών άρδευσης, λόγω λανθασμένων χρεώσεων της υπηρεσίας.(Εισηγητής: […]

Συμμετοχή Δήμου Ιεράπετρας στην υποδοχή της Ολυμπιακής Φλόγας

ΔΗΜΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Η Ολυμπιακή Φλόγα ξεκίνησε το ταξίδι της από την Αρχαία Ολυμπία σηματοδοτώντας την αντίστροφη μέτρηση για την έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων 2024 που θα διεξαχθούν στο Παρίσι. Η Ολυμπιακή Φλόγα μεταξύ άλλων θα ταξιδέψει ως την Κρήτη και το Νομό Λασιθίου μεταδίδοντας μηνύματα ειρήνης, ελπίδας, φιλίας, ευγενούς άμιλλας. Στο  πλαίσιο αυτό ο Δήμος Ιεράπετρας ανταποκρινόμενος στο κάλεσμα του Δήμου Αγίου Νικολάου ο οποίος έχει επιλεγεί από την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή ως σταθμός διέλευσης της Ολυμπιακής Φλόγας την Πέμπτη 18 Απριλίου, θα συμμετάσχει  στην τελετή υποδοχής με 4 συνοδούς Λαμπαδηδρόμους, καταξιωμένους αθλητές με πανελλήνιες, ευρωπαϊκές και παγκόσμιες, διακρίσεις. Πρόκειται για τους:

Μιχάλης Φιλανδαράκης

-1ος Πανελληνιονίκης στο πρωτάθλημα ανδρών – γυναικών στη Θεσσαλονίκη το 1984 στο αγώνισμα Άλμα εις μήκος. Συνολικά έχει λάβει 10 μετάλλια σε πανελλήνια πρωταθλήματα.

-Μέλος της Ολυμπιακής Ομάδας στο Λος Άντζελες το 1984

-1ος Βαλκανιονίκης στα 4χ100

– 1ος στα 100 μ. και 1ος στο Άλμα εις μήκος στη  Μεσογειακή συνάντηση Λιβύης

Χριστίνα Λιοντάκη

-3η  Πανευρωπαϊκή θέση στα 400μ.  εμπόδια στη Γαλλία

-2η  σε Βαλκανικούς αγώνες στα 400μ.  εμπόδια στην Κωνσταντινούπολη

– 3η σε Βαλκανικούς αγώνες στα 400μ. εμπόδια στην Άγκυρα

-Έχει καταλάβει πρώτες θέσεις σε πανελλήνια πρωταθλήματα στο αγώνισμά της

Μαρία Παντερμαλή

-1η  πανελληνιονίκης στις κατηγορίες παγκορασίδες, κορασίδες, στα αθλήματα,  εμπόδια πένταθλο και έπταθλο αντίστοιχα.

-Συμμετείχε σε πανευρωπαϊκό αγώνα. Επίσης κατέλαβε την 24η θέση στο παγκόσμιο έπταθλο  και τη 2η  θέση σε βαλκανικό πρωτάθλημα.

-4η  καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στα 80μ. εμπόδια παγκορασίδων

– Έχει κατακτήσει  παγκρήτια ρεκόρ στα  80μ. εμπόδια και στο πένταθλο

Ναταλία Παπαδάκη

-1η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανωμάλου δρόμου στο Λιτόχωρο στα 2.000μ

-1η θέση στο Πανελλήνιο Σχολικό Ανωμάλου δρόμου 3.000μ στην αρχαία Ολυμπία

-1η θέση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Στίβου στη Θεσσαλονίκη στα 1.500μ

– Κάτοχος πανελληνίου ρεκόρ κλειστού στίβου στα 1500μ.

-Πρόκριση και συμμετοχή στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Γυμνασιάδας στο Brugge  του Βελγίου

– Πρόκριση  σε βαλκανικό πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου στη Βουλγαρία και συμμετοχή σε τριεθνή συνάντηση στίβου στη Δράμα.