Συνάντηση Δημάρχου Ιεράπετρας  με τον Περιφερειακό Διευθυντή και με τον Διευθυντή της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του ν. Λασιθίου

Σύσκεψη υπό την Υφυπουργό Εσωτερικών Βιβή Χαραλαμπογιάννη, τον Γενικό Γραμματέα Αιγαίου και Νησιωτικής

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΥΔΡΕΥΣΗΣ ΑΡΔΕΥΣΗΣ ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ Η  Διεύθυνση Ύδρευσης  Άρδευσης  Αποχέτευσης του Δήμου Ιεράπετρας ενημερώνει ότι λόγω σπασίματος στον κεντρικό αγωγό ύδρευσης θα παρουσιαστούν προβλήματα υδροδότησης σε αρκετές περιοχές, από  Νέα Ανατολή, Στόμιο έως και την πόλη της Ιεράπετρας.   Συνεργείο της Υπηρεσίας εργάζεται στο σημείο για την αποκατάσταση της ζημιάς.  Ευχαριστούμε για την κατανόηση. Ο […]

Τις υπηρεσίες τους προσέφεραν στο Νοσοκομείο Ιεράπετρας  19 Αμερικανοί φοιτητές Ιατρικών Επιστημών
«Νιώθουμε ιδιαίτερη χαρά όταν μαθητές με τους εκπαιδευτικούς τους μας επισκέπτονται και γεμίζουν με χαρά και χαμόγελα το Δημαρχείο»,
Ο  Δήμαρχος Εμμανουήλ Φραγκούλης συναντήθηκε με  τον πρόεδρο Κωστή Πανταζή και μέλη του Δ.Σ. του Επιστημονικού Συλλόγου Ελεύθερων Επαγγελματιών

Συνάντηση πραγματοποιήθηκε στο Δημαρχείο μεταξύ του Δημάρχου Ιεράπετρας, κ. Θεοδόση Καλαντζάκη, του Περιφερειακού Διευθυντή Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κρήτης, κ. Εμμανουήλ Καρτσωνάκη, του Διευθυντή της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του ν. Λασιθίου, κ. Αθανάσιου Κατσαγκόλη και του Προέδρου της Δευτεροβάθμιας Σχολικής Επιτροπής του Δήμου, κ. Κωνσταντίνου Αστροπεκάκη. Στην ατζέντα της συζήτησης τέθηκαν θέματα που αφορούν τον τομέα της παιδείας και την εκπαίδευση γενικότερα, ανταλλάχθηκαν απόψεις για τη βελτίωση της λειτουργίας των σχολικών μονάδων και της παρεχόμενης εκπαίδευσης, ενώ από όλες τις πλευρές τονίστηκε η εξαιρετική συνεργασία που υπάρχει ανάμεσά τους προς όφελος των μαθητών.

Ακολούθως, ο Δήμαρχος Ιεράπετρας ανέφερε τα εξής: «Ως Δήμος Ιεράπετρας και σε συνεργασία με τη Δευτεροβάθμια Σχολική Επιτροπή στηρίζουμε το δύσκολο έργο των εκπαιδευτικών και τη μαθησιακή διαδικασία μέσα από τις συνεχείς παρεμβάσεις και συντηρήσεις των σχολικών μονάδων. Η προσπάθειά μας αυτή συνεχίζεται και από την κατάθεση ολοκληρωμένων προτάσεων σε χρηματοδοτικά προγράμματα, όπως είναι ο «ΑΝΤΩΝΗΣ ΤΡΙΤΣΗΣ», επιδιώκοντας τη συνολική αναβάθμιση των σχολικών μονάδων (smart cities,αντισεισμική προστασία, νέο κτίριο για το Μουσικό Γυμνάσιο, προμήθεια υλικοτεχνικού εξοπλισμού, βελτίωση αύλειων χώρων, μονώσεις, εργασίες συντήρησης κ.α.).

Στόχος της Δημοτικής Αρχής, είναι αφενός η υλοποίηση μεγάλων, απαραίτητων έργων στα σχολεία και αφετέρου μέσα από την στήριξη και την πολύ γόνιμη συνεργασία που έχουμε τόσο με τον κ. Καρτσωνάκη, όσο και με τον κ. Κατσαγκόλη, για την οποία και τους ευχαριστώ, να προχωρήσουμε στη δημιουργία νέων σχολείων και νέων εκπαιδευτικών δομών, μετατρέποντας  την Ιεράπετρα  σε μια πρότυπη, σύγχρονη εκπαιδευτική κοινότητα».