ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΔΗΜΑΡΧΟΥ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΡΧΗ ΚΡΗΤΗΣ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΗ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ ΝΕΩΝ ΕΡΓΩΝ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟ ΤΗΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ

Σας προσκαλούμε στις 22/05/2024, ημέρα Τετάρτη και ώρα 13:00 σε τακτική συνεδρίαση της Δημοτικής Επιτροπής
19 Μαΐου, μια ιστορική και σημαντική μέρα για ολόκληρο τον Ελληνισμό απανταχού της γης.
Ο Οργανισμός «Το Χαμόγελο του Παιδιού»  σε συνεργασία με την 7η Υγειονομική Περιφέρεια Κρήτης, τον Ιατρικό
Σας προσκαλούμε στις 21/5/2024, ημέρα Τρίτηκαι ώρα 13:30 σε τακτική συνεδρίαση της
Γνωστοποίηση εκλογικών τμημάτων και καταστημάτων ψηφοφορίας για την ανάδειξη των μελών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 9ης Ιουνίου 2024

Με τον Περιφερειάρχη Κρήτης, κ. Σταύρο Αρναουτάκη, συναντήθηκε ο Δήμαρχος Ιεράπετρας κ. Θεοδόσης Καλαντζάκης, προκειμένου να συζητήσουν την πορεία των έργων που υλοποιούνται στον Δήμο Ιεράπετρας, καθώς και την πορεία χρηματοδοτικών εντάξεων νέων έργων και μελετών που έχουν κατατεθεί.

Ο κ. Καλαντζάκης, μετά το πέρας της συνάντησης, δήλωσε: «Είχαμε μια προγραμματισμένη συνάντηση με τον Περιφερειάρχη Κρήτης στο ξεκίνημα της νέας χρονιάς.

Ως Δημοτική Αρχή συντάσσουμε συνεχώς μελέτες για μικρά και μεγάλα έργα που έχει ανάγκη ο Δήμος μας και αναζητούμε χρηματοδοτήσεις είτε μέσω των Υπουργείων και των προγραμμάτων που κατά καιρούς εξαγγέλλονται είτε μέσω της Περιφέρειας. Ήδη στην Περιφέρεια Κρήτης έχουμε καταθέσει νέες προτάσεις το ύψος των οποίων υπερβαίνει το ποσό των 900.000€ και αφορούν έργα οδοποιίας, αναβάθμιση κτιριακών υποδομών, τον εξοπλισμό του γηροκομείου κ.α.

Στόχος μας είναι μέσα από την πολύ καλή συνεργασία που έχουμε με τον κ. Αρναουτάκη να χρηματοδοτηθούν άμεσα οι προτάσεις μας, ώστε να δημοπρατηθούν και να παραδοθούν στους πολίτες έργα που θα βελτιώσουν σημαντικά την ποιότητα της ζωής τους».