ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΔΗΜΑΡΧΟΥ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ  ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ  ΝΕΟΥ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΞΕΝΟΔΟΧΩΝ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ ΚΑΙ ΝΟΤΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΚΡΗΤΗΣ

Σύσκεψη υπό την Υφυπουργό Εσωτερικών Βιβή Χαραλαμπογιάννη, τον Γενικό Γραμματέα Αιγαίου και Νησιωτικής

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΥΔΡΕΥΣΗΣ ΑΡΔΕΥΣΗΣ ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ Η  Διεύθυνση Ύδρευσης  Άρδευσης  Αποχέτευσης του Δήμου Ιεράπετρας ενημερώνει ότι λόγω σπασίματος στον κεντρικό αγωγό ύδρευσης θα παρουσιαστούν προβλήματα υδροδότησης σε αρκετές περιοχές, από  Νέα Ανατολή, Στόμιο έως και την πόλη της Ιεράπετρας.   Συνεργείο της Υπηρεσίας εργάζεται στο σημείο για την αποκατάσταση της ζημιάς.  Ευχαριστούμε για την κατανόηση. Ο […]

Τις υπηρεσίες τους προσέφεραν στο Νοσοκομείο Ιεράπετρας  19 Αμερικανοί φοιτητές Ιατρικών Επιστημών
«Νιώθουμε ιδιαίτερη χαρά όταν μαθητές με τους εκπαιδευτικούς τους μας επισκέπτονται και γεμίζουν με χαρά και χαμόγελα το Δημαρχείο»,
Ο  Δήμαρχος Εμμανουήλ Φραγκούλης συναντήθηκε με  τον πρόεδρο Κωστή Πανταζή και μέλη του Δ.Σ. του Επιστημονικού Συλλόγου Ελεύθερων Επαγγελματιών

Με τον  Πρόεδρο, κ. Γεώργιο Βαρδάκη, τον Αντιπρόεδρο κ. Γιώργο Τζαράκη, τον Γ. Γραμματέα, κ. Αλέξη Τζωρτζάκη, τον Ταμία, κ. Γιώργο Χατζάκη και τα μέλη κ. Μάνο Δομαζάκη και κα  Δώρα Μαντάλα του νέου Διοικητικού Συμβουλίου της Ένωσης Ξενοδόχων Ιεράπετρας και Νοτιοανατολικής Κρήτης, συναντήθηκε ο Δήμαρχος Ιεράπετρας, κ. Θεοδόσης Καλαντζάκης, Η συζήτηση επικεντρώθηκε σε θέματα που άπτονται του κλάδου του τουρισμού όπως  οι αρνητικές εξελίξεις στην ενέργεια, οι επιπτώσεις του πολέμου στην Ουκρανία, οι συνέργειες μεταξύ δήμου και φορέων, οι εξελίξεις στη νήσο Χρυσή κ.α.

Ο κος Καλαντζάκης, αφού συνεχάρη τον κ. Βαρδάκη, καθώς και τα μέλη για την εκλογή τους τόνισε: « Ως Δημοτική Αρχή ακολουθούμε μια στρατηγική,  ώστε η τουριστική κίνηση στα όρια του Δήμου της Ιεράπετρας να συνεχίσει την ανοδική της πορεία. Με έργα και παρεμβάσεις ( π.χ  λιμενικά έργα, αναπλάσεις, έργα στην ύδρευση, στην άρδευση, έργα ηλεκτροφωτισμού, έργα πρασίνου κ.α. ) συνεχώς αλλάζουμε την όψη της Ιεράπετρας και των χωριών και λύνουμε χρόνια προβλήματα τόσο στην πόλη, όσο και στις Κοινότητες, προσπαθώντας διαρκώς να ανταποκρινόμαστε στις ανάγκες των δημοτών μας και των επισκεπτών του Δήμου μας βελτιώνοντας τις υπηρεσίες μας.

Ο Δήμος Ιεράπετρας τα τελευταία χρόνια έχει αναδειχθεί, παρά την οικονομική κρίση και την πανδημία, σε έναν δημοφιλή τουριστικό προορισμό, αναδεικνύοντας  και εναλλακτικές μορφές τουρισμού, όπως είναι ο καταδυτικός τουρισμός, ο θρησκευτικός τουρισμός, ο εκπαιδευτικός τουρισμός, ο θαλάσσιος τουρισμός, ο αγροτουρισμός κ.α.

Η συνεργασία μας με την Ένωση Ξενοδόχων ήταν και θα εξακολουθήσει να είναι εξαιρετική. Ειδικά σε αυτή τη δύσκολη περίοδο που διανύουμε, η στενή συνεργασία