«Συνεχίζεται η προσπάθεια για την αύξηση των χρηματικών ενισχύσεων στους αγρότες»

Σύσκεψη υπό την Υφυπουργό Εσωτερικών Βιβή Χαραλαμπογιάννη, τον Γενικό Γραμματέα Αιγαίου και Νησιωτικής

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΥΔΡΕΥΣΗΣ ΑΡΔΕΥΣΗΣ ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ Η  Διεύθυνση Ύδρευσης  Άρδευσης  Αποχέτευσης του Δήμου Ιεράπετρας ενημερώνει ότι λόγω σπασίματος στον κεντρικό αγωγό ύδρευσης θα παρουσιαστούν προβλήματα υδροδότησης σε αρκετές περιοχές, από  Νέα Ανατολή, Στόμιο έως και την πόλη της Ιεράπετρας.   Συνεργείο της Υπηρεσίας εργάζεται στο σημείο για την αποκατάσταση της ζημιάς.  Ευχαριστούμε για την κατανόηση. Ο […]

Τις υπηρεσίες τους προσέφεραν στο Νοσοκομείο Ιεράπετρας  19 Αμερικανοί φοιτητές Ιατρικών Επιστημών
«Νιώθουμε ιδιαίτερη χαρά όταν μαθητές με τους εκπαιδευτικούς τους μας επισκέπτονται και γεμίζουν με χαρά και χαμόγελα το Δημαρχείο»,
Ο  Δήμαρχος Εμμανουήλ Φραγκούλης συναντήθηκε με  τον πρόεδρο Κωστή Πανταζή και μέλη του Δ.Σ. του Επιστημονικού Συλλόγου Ελεύθερων Επαγγελματιών

Συνάντηση πραγματοποίησε ο Δήμαρχος Ιεράπετρας, κ. Θεοδόσης Καλαντζάκης, με τον Περιφερειάρχη Κρήτης, κ.  Σταύρο Αρναουτάκη, παρουσία του Προέδρου του Ενιαίου Αγροτικού Συλλόγου Ιεράπετρας, κ. Γαϊτάνη Ιωάννη και του Ταμία του Συλλόγου, κ. Εμμανουήλ Καβουσανάκη. Σκοπός της συνάντησης ήταν η ενδελεχής ενημέρωση του Περιφερειάρχη  για την ιδιαίτερη διαχείριση που χρίζει η οικονομική ενίσχυση των αγροτών.

Μετά το πέρας της συνάντησης, ο Δήμαρχος Ιεράπετρας δήλωσε τα παρακάτω:

« Στηρίζοντας τα δίκαια αιτήματα των αγροτών για επιπλέον χρηματικές αποζημιώσεις για την κάλυψη των ζημιών που έχουν υποστεί από τις συνέπειες του Covid-19, ζητήσαμε από τον Περιφερειάρχη την από κοινού μετάβασή μας στα αρμόδια Υπουργεία, ώστε να επιτύχουμε όσο το δυνατόν αύξηση των χρηματικών ενισχύσεων.

Θα συνεχίσουμε τη συνεργασία με τον Ενιαίο Αγροτικό Σύλλογο και τους Φορείς, διότι θεωρούμε ότι αυτή η αδικία πρέπει να αποκατασταθεί, όσο το δυνατόν γρηγορότερα, προς όφελος όλων των αγροτών, προκειμένου να μπορέσουν να ανταπεξέλθουν οικονομικά σε αυτές τις αντίξοες συνθήκες και να συνεχίσουν να καλλιεργούν».