Το πρόγραμμα των αποκριάτικων εκδηλώσεων που θα πραγματοποιηθούν στο Δήμο Ιεράπετρας

ΣΑΒΒΑΤΟ 13 ΙΟΥΛΙΟΥ ΕΠΙΣΚΟΠΗ Παραδοσιακοί χοροί και μουσική  ΚΡΗΤΗ  – ΠΟΝΤΟΣ   ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ  ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ Με τη χορευτική ομάδα  της  ΛΕΣΧΗΣ ΠΟΝΤΙΩΝ ΚΑΒΑΛΑΣ με χοροδιδάσκαλο τη  Ματίνα Τσουφίδου και τη   σχολή παραδοσιακών χορών του  Δημήτρη Καπαράκη  με το  συγκρότημα  του Γιάννη Λεμονάκη. Συνδιοργάνωση: Περιφέρεια Κρήτης – Δήμος Ιεράπετρας Πλατεία Επισκοπής – Είσοδος ελεύθερη Έναρξη: 21:00 μ.μ ΓΡΑ […]

Στα πλαίσια του Χρηματοδοτικού Προγράμματος «ΔΡΑΣΕΙΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟΥ ΙΣΟΖΥΓΙΟΥ» του Πράσινου Ταμείου υπογράφτηκε στις 27/1/2023
Το ΚΔΑΠ ΑΜΕΑ Ιεράπετρας προσκαλεί όλους  μας  να  «Λερωθούμε» παίζοντας,
Σας ενημερώνουμε ότι η  εκδήλωση με τη χορευτική ομάδα  της  Λέσχης  Ποντίων Καβάλας με χοροδιδάσκαλο τη
Λόγω βλάβης, δεν έγινε ζωντανή μετάδοση σε όλη την διάρκεια του Δημοτικού στις 10/07/2024.

ΓΕΡΑΠΕΤΡΙΤΙΚΟ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ – Προσφορές από ξενοδοχεία της πόλης το τριήμερο 15-17 Μαρτίου

Οι προετοιμασίες για το Γεραπετρίτικο Καρναβάλι και τις αποκριάτικες εκδηλώσεις στο Δήμο Ιεράπετρας συνεχίζονται!

Για τις τριήμερες εξορμήσεις στην πόλη της Ιεράπετρας από 15 έως 17 Μαρτίου  θα υπάρξουν ειδικές προσφορές για τη διαμονή σας  στα ξενοδοχεία της πόλης μας .

Ευχαριστούμε τους ιδιοκτήτες των ξενοδοχείων για τη στήριξη.

Το πρόγραμμα των αποκριάτικων εκδηλώσεων

ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ

-Κυριακή 3 Μαρτίου : Παιδικό κυνήγι θησαυρού στην πλατεία Τζαμί. Ώρα προσέλευσης 9.00

-Πέμπτη 7Μαρτίου (Τσικνοπέμπτη): « Φουνάρες»  σε διάφορα σημεία της πόλης, μουσική με DJs στην κεντρική πλατεία Ιεράπετρας, στην πλατεία Πλαστήρα και στην πλατεία Τζαμί. -Αναβίωση διονυσιακών εθίμων «Μουζώματα» και «Αρκουδιάρηδες» από τον Πολιτιστικό Λαογραφικό Σύλλογο Ιεράπετρας «Κρητικός χορός».  Ώρα έναρξης 19.00 στην κεντρική πλατεία.

-Κυριακή 10 Μαρτίου –  Κυνήγι κρυμμένου θησαυρού. Ώρα έναρξης 9.00 στο Στέκι Νεολαίας.

-Πέμπτη 14 Μαρτίου – Αναπαράσταση του λαϊκού αποκριάτικου εθίμου « Ο παράταιρος γάμος» από τον Πολιτιστικό Λαογραφικό Σύλλογο Ιεράπετρας «Κρητικός χορός».  Ώρα έναρξης 20.00 στην κεντρική πλατεία.

-Παρασκευή 15 Μαρτίου – Έναρξη τριημέρου με  Παραδοσιακές Καντάδες, κρητική μουσική στους δρόμους της πόλης και παραδοσιακούς χορούς στην κεντρική πλατεία από τη σχολή παραδοσιακών χορών Καπαράκη Δημήτρη. Ώρα έναρξης 19.00 μπροστά από το Δημαρχείο.

-Σάββατο 16 Μαρτίου – «PIJAMA RUN»  με νυχτερινή παρέλαση στην πόλη και μουσική (Σύλλογος Δρομέων Υγείας). PARTY στα μαγαζιά με εξωτερική μουσική από το παλιό Δημαρχείο έως το Λιμεναρχείο. Σημείο συνάντησης στην κεντρική πλατεία. Ώρα έναρξης 20.00

Κυριακή 17 Μαρτίου «Γεραπετρίτικο Καρναβάλι». Παρουσιαστής Λευτέρης Μητσόπουλος. Βασίλισσες καρναβαλιού Α’  αναπληρωματική miss Κρήτη 2023 Ελευθερία Τζιρβελάκη και Γ΄ αναπληρωματική miss Κρήτη Γιώτα Αντωνοπούλου. Ώρα έναρξης 15.00 στην οδό Δημοκρατίας.

-Καθαρά Δευτέρα 18 Μαρτίου στις 11.00, Γιορτή Φασολάδας στο χωριό  Ανατολή (χώρος παλιό Δημοτικό Σχολείο) με κρητικό και λαϊκό πρόγραμμα.

ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΚΡΥ ΓΙΑΛΟΥ

Κυριακή 10 Μαρτίου – Καρναβαλική παρέλαση στις 14.30 ( έναρξη από την αλάνα – parking Μακρύ Γιαλού με κατάληξη στην πλατεία Κουτσουρά)  και στη συνέχεια διασκέδαση με  μουσική και  DJs στην πλατεία Κουτσουρά. Παρουσιαστής καρναβαλιού ο Γιάννης Φρονιμάκης.

-Καθαρά Δευτέρα 18 Μαρτίου στη 1.00 το μεσημέρι, Γιορτή φασολάδας στο Δασάκι του Κουτσουρά και Γιορτή φασολάδας στο χωριό Άγιος Στέφανος (χώρος Δημοτικό Σχολείο), με τοπικά κρητικά συγκροτήματα.