ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΔΩΡΕΑΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΜΑΣΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

Ο Δήμος Ιεράπετρας ανακοινώνει την πρόσληψη έξι (6) ατόμων ,  με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου
Ο Δήμος Ιεράπετρας ενημερώνει δημότες και επισκέπτες ότι το Δημοτικό Κατάστημα στη Δημοτική Ενότητα Μακρύ Γιαλού
Τις εκδηλώσεις μνήμης για την 81η  επέτειο του Ολοκαυτώματος και της καταστροφής των χωριών της Βιάννου
Εκδήλωση τιμής και μνήμης για την 81η   επέτειο του ολοκαυτώματος των Δυτικών Χωριών της Ιεράπετρας
Aποτελέσματα ΧΗΜΙΚΩΝ ΑΝΑΛΥΣΕΩΝ νερού ύδρευσης.

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΔΩΡΕΑΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΜΑΣΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

Η Περιφέρεια Κρήτης σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Κοινωνικής Πολιτικής, Δημόσιας Υγείας, Παιδείας και Αθλητισμού του  Δήμου Ιεράπετρας διοργανώνει πρόγραμμα δωρεάν μαστογραφικού ελέγχου με την  Κινητή Μονάδα Μαστογραφίας.

Η  Κινητή Μονάδα Μαστογραφίας θα βρίσκεται στην Ιεράπετρα στην Πλατεία Κανουπάκη – έμπροσθεν Ψηφιακού Μουσείου (παλιό Δημαρχείο)

• Την Τετάρτη 12 Ιουνίου  2024 και
  • Την Πέμπτη 13 Ιουνίου 2024

Τα κριτήρια που λαμβάνονται  υπόψη για τη συμμετοχή στο πρόγραμμα είναι:

• Γυναίκες ηλικίας 40-75 ετών.
  • Κατά προτεραιότητα, γυναίκες που έως τώρα δεν έχουν υποβληθεί ποτέ σε μαστογραφικό έλεγχο, όπως και οι ανασφάλιστες γυναίκες.
  • Αποκλείονται οι γυναίκες: α) που έχουν κάνει ολική μαστεκτομή,     β) μαστεκτομή πριν την πάροδο δέκα ετών γ) Γυναίκες που έχουν ελεγχθεί με μαστογραφία σε χρονικό διάστημα μικρότερο του ενός έτους. Να μην έχουν ιστορικό βιοψίας ή αισθητικής επέμβασης στο μαστό.

Οι γυναίκες που επιθυμούν να εξεταστούν, εφόσον έχουν προηγούμενες εξετάσεις που αφορούν το μαστό, είναι απαραίτητο να τις κρατούν μαζί τους.

Η γνωμάτευση των μαστογραφιών γίνεται από ιατρούς του Ακτινολογικού Τμήματος του Βενιζελείου Νοσοκομείου. Στη συνέχεια θα επιστρέφονται και θα παραδίνονται στις ενδιαφερόμενες μέσω της Διεύθυνσης Κοινωνικής Πολιτικής, Δημόσιας Υγείας, Παιδείας και Αθλητισμού στη διεύθυνση Ομηρείας 8, 4ος όροφος στην Ιεράπετρα.

Οι ενδιαφερόμενες μπορούν να παίρνουν πληροφορίες και να κλείνουν ραντεβού στο  Τμήμα Προαγωγής της Δημόσιας Υγείας, Παιδείας, Δια βίου Μάθησης και Αθλητισμού του  Δήμου Ιεράπετρας και στα τηλέφωνα:

6930083319,  2842305122, 2842305123  τις εργάσιμες ημέρες και ώρες.

ΜΕΔ

Η ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟΣ