Πρόσκληση για τακτική συνεδρίαση της Δημοτικής Επιτροπής

Στις 09/05/2024, ημέρα Πέμπτη και ώρα 13:00
Η Υπηρεσία Καθαριότητας ενημερώνει τους δημότες ότι την Κυριακή του Πάσχα καθώς επίσης και την Τρίτη
Το ΚΑΠΗ του Δήμου επισκέφθηκε ο Δήμαρχος Ιεράπετρας  Εμμανουήλ Φραγκούλης συνοδευόμενος

ΔΗΜΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Για τη δωρεά της συσκευής αντιμετώπισης πνιγμού  που θα χρησιμοποιηθεί σε ώρα ανάγκης στον βρεφονηπιακό σταθμό Μακρύ Γιαλού του Δήμου Ιεράπετρας είμαστε ευγνώμονες και ευχαριστούμε θερμά το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του δημοτικού σχολείου Μακρύ Γιαλού και τους εκπαιδευτικούς που είχαν την πρωτοβουλία και το συντονισμό. Επίσης ευχαριστούμε θερμά […]

Απόφαση προληπτικής απαγόρευσης διέλευσης, παραμονής και κυκλοφορίας προσώπων και οχημάτων, σε περιοχές NATURA,

Πρόσκληση για τακτική συνεδρίαση της Δημοτικής Επιτροπής

Σας προσκαλούμε στις 04/03/2024, ημέρα Δευτέρα και ώρα 13:00 σε τακτική συνεδρίαση της Δημοτικής Επιτροπής Δήμου Ιεράπετραςπου θα διεξαχθεί στο Δημοτικό Κατάστημα Δημοκρατίας 31 (Γραφείου Δημάρχου) στον 3ο όροφο για τη συζήτηση και λήψη αποφάσεων στα παρακάτω θέματα:

1Έγκριση μετακίνησης οχημάτων Δήμου Ιεράπετρας εκτός ορίων Περιφερειακής Ενότητας Λασιθίου. (Εισηγητής Γιακουμάκης Γεώργιος)
2Έγκριση πρόσληψης προσωπικού με συμβάσεις ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου δύο (2) μηνών για την αντιμετώπιση επειγουσών και πρόσκαιρων αναγκών στον τομέα της καθαριότητας. (Εισηγητής: Χατζάκης Γεώργιος).
3Πρόσληψη προσωπικού για το «Πρόγραμμα επιχορήγησης για την απασχόληση 21.000  ανέργων ηλικίας 55 άνω» της ΔΥΠΑ. (Εισηγητής: Χατζάκης Γεώργιος).
4Έγκριση 1ου ΑΠΕ και χορήγηση παράτασης Προθεσμίας Περαίωσης (1η) του έργου «Βελτίωση αντλιοστασίων Τοπικών Κοινοτήτων Δήμου Ιεράπετρας» (Εισηγητής: Τζώρτζης Εμμανουήλ).
5Έγκριση μετακίνησης του Αντιδημάρχου κ. Σκουλούδη Ανδρέα στην Αθήνα. (Εισηγητής: Χατζάκης Γεώργιος).
6Έγκριση πρωτοκόλλου προσωρινής και οριστικής παραλαβής εργασιών του έργου: «Διαμόρφωση κοινοχρήστων χώρων στον οικισμό Μύρτου».(Εισηγητής: Τζώρτζης Εμμανουήλ).
7Προέλεγχος Απολογισμού και οικονομικών καταστάσεων οικονομικού  έτους  2022 του Ν.Π.Δ.Δ. με την επωνυμία ΚΟΙΝΩ.ΠΟΛΙΤΙ.Α Ιεράπετρας. (Εισηγητής: Χατζάκης Γεώργιος).
8Έγκριση μετακίνησης του Αντιδημάρχου κ. Χατζάκη Γεώργιου στην Αθήνα».(Εισηγητής: Χατζάκης Γεώργιος).
9Εξειδίκευση πίστωσης για την εργασία με τίτλο «Συνδρομές σε Εφημερίδες & Περιοδικά & Ηλεκτρονικά Μέσα». (Εισηγητής: Χατζάκης Γεώργιος).
10Εξειδίκευση πίστωσης σε βάρος του Κ.Α. 02.00.6073.01 με τίτλο «Δαπάνες επιμόρφωσης προσωπικού και συμμετοχής σε συνέδρια και σεμινάρια, συνολικού ποσού  620,00 €.». (Εισηγητής: Χατζάκης Γεώργιος).
11«Προγραμματισμός προσλήψεων εκτάκτου προσωπικού με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, έτους 2024 στο πλαίσιο υλοποίησης Ευρωπαϊκού προγράμματος με τίτλο «Προώθηση  και  υποστήριξη  παιδιών για  την  ένταξή  τους   στην   προσχολική  εκπαίδευση  καθώς  και  για  την   πρόσβαση  παιδιών  σχολικής  ηλικίας, εφήβων  και  ατόμων  με  αναπηρία,  σε  υπηρεσίες  δημιουργικής  απασχόλησης»  περιόδου  2024-2025» (Εισηγητής Σκουλούδης Ανδρέας)
12Πρόσληψη του  αναγκαίου  προσωπικού  για  την εύρυθμη λειτουργία  των  παιδικών  σταθμών και  ΚΔΑΠ  του Δήμου  της  Ιεράπετρας.  (Εισηγητής Σκουλούδης Ανδρέας)

Ο Πρόεδρος της Δημοτικής Επιτροπής

Εμμανουήλ Φραγκούλης