Πρόσκληση σε συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου

Σας προσκαλούμε στις 22/05/2024, ημέρα Τετάρτη και ώρα 13:00 σε τακτική συνεδρίαση της Δημοτικής Επιτροπής
19 Μαΐου, μια ιστορική και σημαντική μέρα για ολόκληρο τον Ελληνισμό απανταχού της γης.
Ο Οργανισμός «Το Χαμόγελο του Παιδιού»  σε συνεργασία με την 7η Υγειονομική Περιφέρεια Κρήτης, τον Ιατρικό
Σας προσκαλούμε στις 21/5/2024, ημέρα Τρίτηκαι ώρα 13:30 σε τακτική συνεδρίαση της
Γνωστοποίηση εκλογικών τμημάτων και καταστημάτων ψηφοφορίας για την ανάδειξη των μελών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 9ης Ιουνίου 2024

Πρόσκληση σε συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου

ΝΟΜΟΣ ΛΑΣΙΘΙΟΥ
ΔΗΜΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ
Πληροφ.: Πρόεδρος Δ.Σ
Τηλ :  28423-40365
Ιεράπετρα   11/01/2024
Αριθμός πρωτ.: 419

Α. Προς τον κ. Δήμαρχο

Β. Προς τους κ.κ. Δημοτικούς Συμβούλους:

1. Αϊβαλιώτη ΆνναΚουγιουμουτζάκη Γεώργιο
  2. Αντωνάκη  ΠέτροΜπαχλιτζανάκη Μιχαήλ
  3. Αστροπεκάκη ΚωνσταντίνοΠανταζή Αργύρη
  4. Αχλάτη ΜαρίναΠαπαδάκη Νεκτάριο
  5. Βογιατζή ΙωάννηΠερακάκη Φωτεινή
  6. Βρυγιωνάκη  ΕμμανουήλΣαρρή Παναγιώτη
  7. Γιακουμάκη ΓεώργιοΣκουλούδη Ανδρέα
  8. Γουλιδάκη ΙωάννηΣπυριδάκη Μιχαήλ
  9. Δασενάκη Κυριακή (Κική)Τζώρτζη Εμμανουήλ
10. Ζερβάκη ΕμμανουήλΧατζάκη Γεώργιο
11. Καλαντζάκη  Θεοδόσιο Χατζημαρκάκη Χρυσούλα (Χρύσα)
12. Καμινογιαννάκη  ΙωάννηΧρυσού Μαρία

Γ. Προς τον Πρόεδρο της Δημοτικής Κοινότητας Ιεράπετρας κ. Σκύβαλο Ιωάννη, με την παράκληση να ενημερώσει τα μέλη του συμβουλίου της Κοινότητας, για τα θέματα της ημερήσιας διάταξης.

Δ. Προς τους Προέδρους των Δημοτικών Κοινοτήτων του Δήμου Ιεράπετρας, με την παράκληση να ενημερώσουν τα μέλη των συμβουλίων τους, για τα θέματα της ημερήσιας διάταξης:

1. Αλεξάκη  Εμμανουήλ (Ρίζας)11. Παντελάκη  Αλέξανδρο  (Μύρτου)
2. Δαμασκηνάκη  Εμμανουήλ (Μουρνιών)12. Παπαδάκη Μαριάννα (Ορεινού)
3. Ζαχαρόπουλο  Βασίλειο  (Ανατολής)13. Παπαδάκη  Γεώργιο  (Σταυροχωρίου)
4. Καρτσακλή Μαρία (Μεσελέρων)14. Σιγανό  Νικόλαο  (Μύθων)
5. Κοκκινάκη Μαρία (Παχ. Άμμου)15. Σπυριδάκη  Νικόλαο  (Γδοχίων)
6. Κριτσωτάκη  Μιχαήλ (Χριστού)16. Ταμπακάκη  Εμμανουήλ (Μακρυλιάς)
7. Λαθουράκη  Εμμανουήλ (Αγ. Ιωάννη)17. Τσαμπανάκη  Εμμανουήλ (Αγ. Στεφάνου)
8. Μαργετάκη  Απόστολο  (Μεταξοχωρίου)18. Χριστάκη Γιάννα (Σχινοκαψάλων)
9. Μαυρή  Κωνσταντίνο   (Κάτω Χωριού)19. Ψυλλινάκη Ειρήνη (Καλαμαύκας)
10. Μεραμβελιωτάκη  Εμμανουήλ (Μαλών)20. Ψύλλο  Ιωάννη  (Καβουσίου)

Σας προσκαλούμε στις  17 Ιανουαρίου 2024,ημέρα Τετάρτη και ώρα 18:30 σε τακτική συνεδρίαση, στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου, για να συζητήσουμε τα παρακάτω θέματα:

1. Ορισμός υπευθύνων διαχείρισης λογαριασμών έργων Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων (ΠΔΕ), ΕΣΠΑ  και λοιπών χρηματοδοτήσεων, στην Τράπεζα της Ελλάδος (Εισηγητής: Γεώργιος Χατζάκης)
  2. Ορισμός υπευθύνων για την εκπροσώπηση του Δήμου και των Ν.Π.Δ.Δ. του σε Τράπεζες (Εισηγητής:  Γεώργιος Χατζάκης )
  3. Καθορισμός ανώτατου χρηματικού ορίου κλήσεων κινητής τηλεφωνίας αιρετών (Εισηγητής: Γεώργιος Χατζάκης )
  4. Εκλογή υδρονομέων άρδευσης χειμερινής περιόδου 2024 (Εισηγητής: Γεώργιος Χατζάκης )
  5. Έγκριση Απολογισμού και Οικονομικών Καταστάσεων οικ.έτους 2022 του ΝΠΔΔ «Περιβάλλον Δήμου Ιεράπετρας»  (Εισηγητής: Γεώργιος Χατζάκης)
  6. Καθορισμός εξαμήνου διαδικτυακής προβολής του Δήμου της Ιεράπετρας από 01-01-2024 έως 30-06-2024 και απονομή τιμητικού διπλώματος μαέστρου φωτογραφίας για τη διεθνή προώθηση του τόπου μας στα κοινωνικά δίκτυα  (Εισηγητής: Ανδρέας Σκουλούδης)
  7. Συμμετοχή του Δήμου στην Κοινωνική Σύμπραξη Περιφέρειας Κρήτης στο νέο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Υλοποίηση Πλέγματος Δράσεων για την Αντιμετώπιση της Υλικής Στέρησης με παροχή Τροφίμων ή / και Βασικής Υλικής Συνδρομής (ΒΥΣ) προς τους Απόρους, συμπεριλαμβανομένων και των παιδιών, με παράλληλη στοχευμένη παροχή Συνοδευτικών Μέτρων προς Υποστήριξη της Κοινωνικής Ένταξής τους»  (Εισηγητής: Φωτεινή Περακάκη)
  8. Ορισμός μελών Διοικητικού Συμβουλίου του Ν.Π.Δ.Δ. με την επωνυμία «Δημοτικό Λιμενικό Ταμείο Ιεράπετρας» (Εισηγητής: Πρόεδρος Δ.Σ. )
  9. Ορισμός μελών Διοικητικού Συμβουλίου του Ν.Π.Δ.Δ. με την επωνυμία «Σχολική Επιτροπή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Ιεράπετρας» (Εισηγητής: Πρόεδρος Δ.Σ. )
  10. Συγκρότηση Επιτροπής Συμβιβαστικής Επίλυσης Φορολογικών Διαφορών για το έτος 2024  (Εισηγητής: Πρόεδρος Δ.Σ.  )
  11. Ορισμός μελών επιτροπής διεξαγωγής δημοπρασιών Π.Δ. 270/81 (Εισηγητής: Πρόεδρος Δ.Σ.)
  12. Ορισμός Μελών Επιτροπής εκτίμησης για την αγορά εκμίσθωση, μίσθωση και εκποίηση ακινήτων και κινητών του Δήμου  (Εισηγητής: Πρόεδρος Δ.Σ.)
  13. Συγκρότηση Επιτροπής καταστροφής αντικειμένων που δεν έχουν καμία αξία  (Εισηγητής: Πρόεδρος Δ.Σ.)
  14. Ορισμός εκπροσώπων και επιστημονικών συνεργατών του Δήμου στο Σύνδεσμο Ελαιοκομικών Δήμων Κρήτης (Σ.Ε.ΔΗ.Κ)  (Εισηγητής: Πρόεδρος Δ.Σ)
  15. Ορισμός εκπροσώπων του Δήμου για συμμετοχή σε γνωμοδοτικές Επιτροπές, αρμόδιες για θέματα χαρακτηρισμού ακτών ως πολυσύχναστων (Εισηγητής: Πρόεδρος Δ.Σ.)
  16. Ορισμός εκπροσώπων του Δήμου, για συμμετοχή σε γνωμοδοτικές Επιτροπές θεμάτων ανέλκυσης, απομάκρυνσης ή εξουδετέρωσης ναυαγίων ή πλοίων  (Εισηγητής: Πρόεδρος Δ.Σ.)
  17. Ορισμός εκπροσώπων του Δήμου για συμμετοχή σε Επιτροπές αρμόδιες για τη χορήγηση ή ανανέωση άδειας εκμίσθωσης θαλασσίων μέσων αναψυχής  (Εισηγητής: Πρόεδρος Δ.Σ.)
  18. Ορισμός Προέδρου Δημοτικής Επιτροπής Παιδείας και παραγωγικών τάξεων που θα εκπροσωπηθούν σε αυτήν (Εισηγητής: Πρόεδρος Δ.Σ)
  19. Ορισμός μελών στην πενταμελή επιτροπή παρακολούθησης του προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς (Εισηγητής: Μιχαήλ Σπυριδάκης)
  20. Ορισμός μελών στην  τριμελή  επιτροπή παρακολούθησης του  προγράμματος διαχείρισης ανεπιτήρητων παραγωγικών ζώων  (Εισηγητής: Μιχαήλ Σπυριδάκης)
  21. Συγκρότηση επιτροπών διαχείρισης και αξιολόγησης δικαιούχων Κοινωνικού Παντοπωλείου Δήμου Ιεράπετρας (Εισηγητής: Πρόεδρος Δ.Σ )