Πρόσκληση σε τακτική συνεδρίαση της Δημοτικής Επιτροπής.

Σύσκεψη υπό την Υφυπουργό Εσωτερικών Βιβή Χαραλαμπογιάννη, τον Γενικό Γραμματέα Αιγαίου και Νησιωτικής

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΥΔΡΕΥΣΗΣ ΑΡΔΕΥΣΗΣ ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ Η  Διεύθυνση Ύδρευσης  Άρδευσης  Αποχέτευσης του Δήμου Ιεράπετρας ενημερώνει ότι λόγω σπασίματος στον κεντρικό αγωγό ύδρευσης θα παρουσιαστούν προβλήματα υδροδότησης σε αρκετές περιοχές, από  Νέα Ανατολή, Στόμιο έως και την πόλη της Ιεράπετρας.   Συνεργείο της Υπηρεσίας εργάζεται στο σημείο για την αποκατάσταση της ζημιάς.  Ευχαριστούμε για την κατανόηση. Ο […]

Τις υπηρεσίες τους προσέφεραν στο Νοσοκομείο Ιεράπετρας  19 Αμερικανοί φοιτητές Ιατρικών Επιστημών
«Νιώθουμε ιδιαίτερη χαρά όταν μαθητές με τους εκπαιδευτικούς τους μας επισκέπτονται και γεμίζουν με χαρά και χαμόγελα το Δημαρχείο»,
Ο  Δήμαρχος Εμμανουήλ Φραγκούλης συναντήθηκε με  τον πρόεδρο Κωστή Πανταζή και μέλη του Δ.Σ. του Επιστημονικού Συλλόγου Ελεύθερων Επαγγελματιών

Πρόσκληση σε τακτική συνεδρίαση της Δημοτικής Επιτροπής.

ΔΗΜΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ

Περακάκη Φωτεινή
Ζερβάκη Εμμανουήλ
Χρυσού Μαρία

ΘΕΜΑ: Πρόσκληση σε τακτική συνεδρίαση της Δημοτικής Επιτροπής.

Σας προσκαλούμε στις 26/03/2024, ημέρα Τρίτη και ώρα 13:00 σε τακτική συνεδρίαση της Δημοτικής Επιτροπής Δήμου Ιεράπετραςπου θα διεξαχθεί στο Δημοτικό Κατάστημα Δημοκρατίας 31 (Γραφείου Δημάρχου) στον 3ο όροφο για τη συζήτηση και λήψη αποφάσεων στα παρακάτω θέματα:

1Έγκριση πρακτικού δημοπρασίας για την εκμίσθωση ακινήτου που βρίσκεται στο ύψωμα «Κεφάλια» Κορυφή Κούτσουλα κοινότητας Ορεινού.(Εισηγητής: Χατζάκης Γεώργιος).
2Έγκριση μετακίνησης οχημάτων Δήμου Ιεράπετρας εκτός ορίων Περιφερειακής Ενότητας Λασιθίου. (Εισηγητής Γιακουμάκης Γεώργιος)
3Kαθορισμός των όρων δημοπρασίας για την εκμίσθωση δημοτικού ακινήτου για προσωρινή εγκατάσταση και λειτουργία Λούνα Πάρκ. .(Εισηγητής: Χατζάκης Γεώργιος).
4Έγκριση πρόσληψης  προσωπικού με σύμβαση μίσθωσης  έργου έτους 2024 στο πλαίσιο υλοποίησης Ευρωπαϊκού προγράμματος με τίτλο «Προώθηση  και  υποστήριξη  παιδιών για  την  ένταξή  τους   στην   προσχολική  εκπαίδευση  καθώς  και  για  την   πρόσβαση  παιδιών  σχολικής  ηλικίας, εφήβων  και  ατόμων  με  αναπηρία,  σε  υπηρεσίες  δημιουργικής  απασχόλησης περιόδου  2024-2025» (Εισηγητής: Χατζάκης Γεώργιος).
5«Προγραμματισμός προσλήψεων προσωπικού ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου με κάλυψη της δαπάνης υπό τη μορφή αντιτίμου για το έτος 2024» Εισηγητής: Χατζάκης Γεώργιος).
6Έγκριση του 4ου (τακτοποιητικού) ΑΠΕ Κύριας και 1ης Συμπληρωματικής  Σύμβασης του έργου ««Κατασκευή μονάδας διαχείρισης και κομποστοποίησης βιοαποβλήτων Ιεράπετρας στη θέση πλατιά όψη Δήμου Ιεράπετρας». (Εισηγητής: Τζώρτζης Εμμανουήλ).
7Εξειδίκευση πίστωσης με τίτλο “Αμοιβές νομικών και συμβολαιογράφων (Σύνταξη συμβολαιογραφικού πληρεξούσιου για τους Δικηγόρους) και απευθείας ανάθεση σε συμβολαιογράφο της σύνταξης συμβολαιογραφικού Γενικού Δικαστικού Πληρεξούσιου. Εισηγητής: Χατζάκης Γεώργιος).
8Εξειδίκευση πίστωσης .με τίτλο «Αμοιβές νομικών και συμβολαιογράφων (Σύνταξη 3ης Πρόσθετης Πράξης) και απευθείας ανάθεση σε συμβολαιογράφο της σύνταξης 3ης πρόσθετης πράξης επί του υπ΄αριθμ. 13.475/09-09-2019 δανειστικού συμβολαίου. . Εισηγητής: Χατζάκης Γεώργιος).
9)     Έγκριση τεχνικών και καθορισμός των όρων διακήρυξης για τη «Ναυαγοσωστική κάλυψη πολυσύχναστων παραλιών». (2024) (Εισηγητής: Χατζάκης Γεώργιος).
10Καθορισμός των όρων διακήρυξης για τις «Εργασίες Συντήρησης & Επισκευής Οχημάτων & Μηχανημάτων Δήμου Ιεράπετρας 2024» (Εισηγητής: Χατζάκης Γεώργιος).
11Έγκριση Πρακτικού Επιτροπής Διαγωνισμού για την «Προμήθεια & Εγκατάσταση Εξοπλισμού για Πρόσβαση ΑΜΕΑ σε Ακτές του Δήμου Ιεράπετρας» μετά την με αρ.388/2024 Απόφαση του 2ου Κλιμακίου ΑΕΠΠ. (Εισηγητής: Χατζάκης Γεώργιος).
12Σύσταση Πάγιας Προκαταβολής στους Προέδρους των Κοινοτήτων.(Εισηγητής: Χατζάκης Γεώργιος).
13Εξουσιοδότηση Δήμαρχου για υπογραφή δανειακών συμβάσεων που αφορούν τα έργα του ειδικού αναπτυξιακού προγράμματος Αντώνης Τρίτσης. (Εισηγητής: Χατζάκης Γεώργιος).

Ο Πρόεδρος της Δημοτικής Επιτροπής

Εμμανουήλ Φραγκούλης