Συμμετοχή Δήμου Ιεράπετρας στην υποδοχή της Ολυμπιακής Φλόγας

Απόφαση προληπτικής απαγόρευσης διέλευσης, παραμονής και κυκλοφορίας προσώπων και οχημάτων, σε περιοχές NATURA,

ΠΑΣΧΑΛΙΝΕΣ ΕΥΧΕΣ ΔΗΜΑΡΧΟΥ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΦΡΑΓΚΟΥΛΗ

Με τον Βουλευτή Επικρατείας  του ΠΑΣΟΚ - ΚΙΝΑΛ Δουδωνή Παναγιώτη, τη Βουλευτή Λασιθίου Κατερίνα Σπυριδάκη
Σας ανακοινώνουμε την πρόσληψη δύο (2) υδρονομέων για τη Δημοτική Ενότητα Ιεράπετρας για την θερινή αρδευτική περίοδο από 01-04-2024 έως και 31-12-2024.
Με τον Γενικό  Διευθυντή  Πρωτογενή Τομέα της  Περιφέρειας Κρήτης κ. Κώστα Υψηλάντη συναντήθηκε

Συμμετοχή Δήμου Ιεράπετρας στην υποδοχή της Ολυμπιακής Φλόγας

ΔΗΜΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Η Ολυμπιακή Φλόγα ξεκίνησε το ταξίδι της από την Αρχαία Ολυμπία σηματοδοτώντας την αντίστροφη μέτρηση για την έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων 2024 που θα διεξαχθούν στο Παρίσι. Η Ολυμπιακή Φλόγα μεταξύ άλλων θα ταξιδέψει ως την Κρήτη και το Νομό Λασιθίου μεταδίδοντας μηνύματα ειρήνης, ελπίδας, φιλίας, ευγενούς άμιλλας. Στο  πλαίσιο αυτό ο Δήμος Ιεράπετρας ανταποκρινόμενος στο κάλεσμα του Δήμου Αγίου Νικολάου ο οποίος έχει επιλεγεί από την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή ως σταθμός διέλευσης της Ολυμπιακής Φλόγας την Πέμπτη 18 Απριλίου, θα συμμετάσχει  στην τελετή υποδοχής με 4 συνοδούς Λαμπαδηδρόμους, καταξιωμένους αθλητές με πανελλήνιες, ευρωπαϊκές και παγκόσμιες, διακρίσεις. Πρόκειται για τους:

Μιχάλης Φιλανδαράκης

-1ος Πανελληνιονίκης στο πρωτάθλημα ανδρών – γυναικών στη Θεσσαλονίκη το 1984 στο αγώνισμα Άλμα εις μήκος. Συνολικά έχει λάβει 10 μετάλλια σε πανελλήνια πρωταθλήματα.

-Μέλος της Ολυμπιακής Ομάδας στο Λος Άντζελες το 1984

-1ος Βαλκανιονίκης στα 4χ100

– 1ος στα 100 μ. και 1ος στο Άλμα εις μήκος στη  Μεσογειακή συνάντηση Λιβύης

Χριστίνα Λιοντάκη

-3η  Πανευρωπαϊκή θέση στα 400μ.  εμπόδια στη Γαλλία

-2η  σε Βαλκανικούς αγώνες στα 400μ.  εμπόδια στην Κωνσταντινούπολη

– 3η σε Βαλκανικούς αγώνες στα 400μ. εμπόδια στην Άγκυρα

-Έχει καταλάβει πρώτες θέσεις σε πανελλήνια πρωταθλήματα στο αγώνισμά της

Μαρία Παντερμαλή

-1η  πανελληνιονίκης στις κατηγορίες παγκορασίδες, κορασίδες, στα αθλήματα,  εμπόδια πένταθλο και έπταθλο αντίστοιχα.

-Συμμετείχε σε πανευρωπαϊκό αγώνα. Επίσης κατέλαβε την 24η θέση στο παγκόσμιο έπταθλο  και τη 2η  θέση σε βαλκανικό πρωτάθλημα.

-4η  καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στα 80μ. εμπόδια παγκορασίδων

– Έχει κατακτήσει  παγκρήτια ρεκόρ στα  80μ. εμπόδια και στο πένταθλο

Ναταλία Παπαδάκη

-1η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανωμάλου δρόμου στο Λιτόχωρο στα 2.000μ

-1η θέση στο Πανελλήνιο Σχολικό Ανωμάλου δρόμου 3.000μ στην αρχαία Ολυμπία

-1η θέση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Στίβου στη Θεσσαλονίκη στα 1.500μ

– Κάτοχος πανελληνίου ρεκόρ κλειστού στίβου στα 1500μ.

-Πρόκριση και συμμετοχή στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Γυμνασιάδας στο Brugge  του Βελγίου

– Πρόκριση  σε βαλκανικό πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου στη Βουλγαρία και συμμετοχή σε τριεθνή συνάντηση στίβου στη Δράμα.