4 Απριλίου : Παγκόσμια Ημέρα των αδέσποτων ζώων

Σας προσκαλούμε στις 22/05/2024, ημέρα Τετάρτη και ώρα 13:00 σε τακτική συνεδρίαση της Δημοτικής Επιτροπής
19 Μαΐου, μια ιστορική και σημαντική μέρα για ολόκληρο τον Ελληνισμό απανταχού της γης.
Ο Οργανισμός «Το Χαμόγελο του Παιδιού»  σε συνεργασία με την 7η Υγειονομική Περιφέρεια Κρήτης, τον Ιατρικό
Σας προσκαλούμε στις 21/5/2024, ημέρα Τρίτηκαι ώρα 13:30 σε τακτική συνεδρίαση της
Γνωστοποίηση εκλογικών τμημάτων και καταστημάτων ψηφοφορίας για την ανάδειξη των μελών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 9ης Ιουνίου 2024

4 Απριλίου : Παγκόσμια Ημέρα των αδέσποτων ζώων

<< Προστασία των ζώων από την κακοποίηση είναι το μεγαλύτερο καθήκον του ανθρώπου>> Ζολά

Το μήνυμα αυτής  της δημοτικής Αρχής και του Δημάρχου κ. Καλαντζάκη στο πλαίσιο της παγκόσμιας ημέρας των αδέσποτων ζώων , είναι τόσο η μείωση στα αδέσποτα ζώα και καλύτερες συνθήκες ευζωίας των, όσο και η ευαισθητοποίηση των Δημοτών μας ως προς τη σωστή φροντίδα τους.

Για τον λόγο αυτό έχει ξεκινήσει η κατασκευή ενδιαιτήματος –καταφυγίου αδέσποτων ζώων με ιατρείο , ενώ την τελευταία τριετία έχουν δαπανηθεί πάνω από 100.000€ σε ζωοτροφές, φάρμακα , εμβόλια, περίθαλψη , στειρώσεις, εξοπλισμό κλπ.

Επίσης στο επόμενο διάστημα θα ξεκινήσουμε μια σειρά δράσεων για ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των Δημοτών καθώς θα συνεχίσουμε  και τις ενημερώσεις σε μαθητές της Α/βάθμιας και Β/βάθμιας Εκπαίδευσης. Σ αυτό έχουμε και τη συνδρομή της Δημοτικής Αστυνομίας , το έργο της οποίας έχει αναγνωρισθεί πανελλαδικά.

Με την αγάπη μας στα ζώα δημιουργούμε πολιτισμό!

Λιγότερα αδέσποτα και καθόλου κακοποιημένα ζώα…

Η αρμόδια Αντιδήμαρχος

Μαρία Ρουμελιωτάκη