Ευχαριστώ από το ΝΠΔΔ Περιβάλλον στους χορηγούς και εθελοντές των καλοκαιρινών περιβαλλοντικών προγραμμάτων

Αναλύσεις νερού ύδρευσης
Ολοήμερη «Μουσική Εκδήλωση  στην Άμμο» για Νέους και ‘’Nέους ‘’ Από τις 17:00 μέχρι όπου πάει….
Ανακοινώνουμε ότι  η θεατρική παράσταση«Δείπνο Ηλιθίων» που ήταν προγραμματισμένη να πραγματοποιηθεί
Η  Διεύθυνση Ύδρευσης  Άρδευσης  Αποχέτευσης του Δήμου Ιεράπετρας ενημερώνει ότι λόγω βλάβης  στον κεντρικό

Ιεράπετρα 02.09.2016

Ευχαριστώ από το ΝΠΔΔ Περιβάλλον του Δήμου Ιεράπετρας στους χορηγούς και εθελοντές των καλοκαιρινών περιβαλλοντικών προγραμμάτων

[dropcap]Ο[/dropcap]λοκληρώθηκε την Τετάρτη 17 Αυγούστου 2016, ο δεύτερος κύκλος των εθελοντικών δράσεων που πραγματοποιήθηκαν και φέτος από το Ν. Π. Δ. Δ. «ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ» Δήμου Ιεράπετρας σε συνεργασία με την εθελοντική οργάνωση Πολίτες εν Δράσει (Citizens in Action)  με τη συμμετοχή τριάντα ( 30 ) εθελοντών.

Ο πρώτος πραγματοποιήθηκε στη Τοπική Κοινότητα Ορεινού με την ενεργό συμμετοχή του Πολιτιστικού Συλλόγου Ορεινού, όπου έγινε καθαρισμός και σηματοδότηση του φαραγγιού των πεταλούδων, από 7 έως 23 Ιουλίου 2016, ενώ ο δεύτερος πραγματοποιήθηκε στη Τοπική Κοινότητα Σταυροχωρίου με την ενεργό συμμετοχή του Πολιτιστικού Συλλόγου Κουτσουρά – Σταυροχωρίου, με εργασίες πυροπροστασίας στο δασάκι του Κουτσουρά, από 1 έως 17 Αυγούστου 2016.

Οι εθελοντικές αυτές δράσεις, αναπτύχθηκαν υπό την επίβλεψη της Διεύθυνσης Δασών Λασιθίου και σε άμεση συνεργασία με την Πυροσβεστική Υπηρεσία Ιεράπετρας, τον Δήμο Ιεράπετρας, τους αρμόδιους  Αντιδημάρχους, τις Επιτροπές Παιδείας και Αθλητισμού καθώς και με την Ένωση Ξενοδόχων Ανατολικής Κρήτης και τα ξενοδοχεία της περιοχής μας.

Ήταν ένα επιμορφωτικό σεμινάριο εθελοντισμού με το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και πρωταγωνιστές στις σημαντικές αυτές δράσεις τα 30 παιδιά από διάφορες χώρες της Ευρώπης και της Ασίας.

Ο Πρόεδρος του Ν. Π. Δ. Δ. Περιβάλλον, κ. Μιχάλης Σπυριδάκης, καθώς και τα μέλη αυτού ευχαριστούν θερμά:

• Τα Τοπικά Συμβούλια και Πολιτιστικούς Συλλόγους των Τοπικών Κοινοτήτων Ορεινού και Σταυροχωρίου – Κουτσουρά
  • τα ξενοδοχεία της ευρύτερης περιοχής που προσφέρθηκαν να καλύψουν το φαγητό τους και όχι μόνο: SUNWING, SENTIDO MIKRI POLI στο Μακρύ Γιαλό, SOUTH COAST στον Κουτσουρά και ΚΑΚΚΟS BAY, SUNSHINE, ΑLMYRA, ΟSTRIA, PORTO BELISSARIO, PETRA MARE, ΑRION PALACE, ΑSTRON στην Ιεράπετρα
  • την Ένωση Αγροτικών Συνεταιρισμών στην Ιεράπετρα
  • τα Σουπερμάρκετ «ΧΑΛΚΙΑΔΑΚΗ» στην Ιεράπετρα, «ΑΡΙΑΔΝΗ» του Τάσου Πιπεράκη και Μπάμπη Χατζάκη στον Κουτσουρά
  • το αρτοζαχαροπλαστείο «ΒΕΤΕΡΑΝΟ» στην Ιεράπετρα
  • το κατάστημα «ΧΑΡΤΙΚΑ –ΠΛΑΣΤΙΚΑ» του Τζανετόπουλου Χρήστου στον Κουτσουρά
  • το Λιμενάρχη κ. Ιωάννη Παπαδάκη καθώς και τον κ. Αθανάσιο Χηνόπουλο του Πρακτορείου « ΧΡΥΣΗ ΗΜΕΡΗΣΙΕΣ ΚΡΟΥΑΖΙΕΡΕΣ », για τη δωρεάν μετακίνηση των διεθνών εθελοντών και των συνοδών τους , την Κυριακή 7 Αυγούστου στη Χρυσή
  • τον επιχειρηματία κ. Ιωάννη Κυριακάκη για τη διάθεση τριών μηχανημάτων στο δασάκι για το θρυμματισμό των κλαδιών και ξύλων για οκτώ ημέρες
  • τον Αγροτικό Συνεταιρισμό Σταυροχωρίου και τον Πρόεδρό του Μανώλη Βρυγιωνάκη για τη ζεστή φιλοξενία ολόκληρου του γκρουπ
  • την Εταιρεία Αναψυκτικών-ποτών «ΑΦΟΙ ΠΡΟΪΣΤΑΚΗ»
  • τον Κωνσταντίνο Ζαμπετάκη για διάθεση φρούτων και λαχανικών
  • το κατάστημα φρούτων και λαχανικών “FRESKO” στην Ιεράπετρα για διάθεση φρούτων και λαχανικών
  • τους ιδιώτες πρατηριούχους καυσίμων Καναβάκη Σταύρο, Γκικάκη Καλλιόπη στο Μακρύ Γιαλό και Παπαδάκη Μανώλη στον Κουτσουρά
  • το Τ. Ο. Ε. Β. ΚΟΥΤΣΟΥΡΑ και τον πρόεδρο του Νικήτα Παπαδάκη

Επίσης ευχαριστούν θερμά τους παρακάτω φορείς για τη συνεργασία τους:

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ιεράπετρας-Νεάπολης, το Δασαρχείο Λασιθίου, τη Πυροσβεστική Υπηρεσία Ιεράπετρας, τους υπαλλήλους του Δήμου Ιεράπετρας που στήριξαν το πρόγραμμα, τον Πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου Ιεράπετρας, κ. Τζιρβελάκη Ιωάννη, τον Αντιδήμαρχο Δημοτικής Ενότητας Μακρύ Γιαλού, κ. Αντρέα Παπαδοπετράκη καθώς και τον Αντιδήμαρχο Καθαριότητας κ. Αργύρη Πανταζή, τους Προέδρους των  Τοπικών Κοινοτήτων: Ορεινού, Σταυροχωρίου, Καββουσίου, Μύρτους, τη Δημοτική Επιτροπή Παιδείας του Δήμου και τους Διευθυντές του Λυκείου καθώς και του Γυμνασίου Κουτσουρά για την παραχώρηση της χρήση του κτιρίου του Γυμνασίου για την διαμονή των εθελοντών, την Επιτροπή Αθλητισμού  του Δήμου Ιεράπετρας και τον Αθλητικό Όμιλο Σταυροχωρίου  Κουτσουρά για την παραχώρηση της χρήσης των ντους του γηπέδου του Κουτσουρά, το Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου Ιεράπετρας, τα μέλη των Πολιτιστικών Συλλόγων: Ορεινού, και Κουτσουρά Σταυροχωρίου, τα μέλη του συλλόγου Φίλοι του Βοτανικού Πάρκου του Απηγανιά, τους δεκάδες κατοίκους της περιοχής που στήριξαν με την προσωπική τους εργασία, με ιδιαίτερη μνεία στους: Γιάννη Καρύδη, Χριστόφορο Ιωαννίδη και Γιώργο Δουρμαντάκη για τη μηχανική υποστήριξη καθώς και τους Δημήτρη Θραψανιώτη, Μανώλη Παπαϊωάννου και Αλέκο Βασιλάκη για τη συμβολή τους στην ψυχαγωγία των εθελοντών.

Τέλος θερμές ευχαριστίες στον πρώην Υπεύθυνο του Κ. Π. Ε. Ιεράπετρας- Νεάπολης, κ. Παύλο Δασκαλάκη  για τον συντονισμό του προγράμματος, στη κα Γεωργία Μανουσάκη που φρόντιζε καθημερινά να εφοδιάζει με προμήθειες τους εθελοντές και να επιλύει τα εκάστοτε προβλήματα, καθώς και τους ομαδάρχες Μύριαμ Αρβανιτάκη, Εύη Σωτηριάδου, Μαριο Χίρτογλου και  Δημήτρη Χατζηνικολάου που εκ μέρους της εθελοντικής οργάνωσης Πολίτες εν Δράσει ( Citizens in Action ) είχαν τον συντονισμό και την επίβλεψη των εθελοντών.