Δελτίο Τύπου : Ισχύουν και εφαρμόζονται οι μειώσεις στην Ύδρευση – Αποχέτευση

Το Χαμόγελο του Παιδιού», ενόψει της νέας σχολικής χρονιάς, προσκαλεί φίλους και υποστηρικτές να επισκεφτούν
Η Επιτροπή Διαχείρισης του Κοινωνικού Παντοπωλείου Δήμου Ιεράπετρας, ο Συντονιστής Δημήτριος Μιχελάρος
Ο Πρόεδρος της Δημοτικής Επιτροπής Υγείας  Δήμου Ιεράπετρας
Από το Τμήμα  Προαγωγής της Δημόσιας Υγείας, Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης,   και Αθλητισμού του Δήμου Ιεράπετρας ενημερώνουμε

Δελτίο Τύπου : Ισχύουν και εφαρμόζονται οι μειώσεις στην Ύδρευση – Αποχέτευση

dimos-photomark-only-logoΔΗΜΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ
ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ
Ιεράπετρα 20/08/2013

[separator top=”40″ style=”dotted”]

Δελτίο Τύπου – Ισχύουν και εφαρμόζονται οι μειώσεις στην Ύδρευση – Αποχέτευση

[dropcap]Δ[/dropcap]εν υπάρχει καμία αύξηση των τελών ύδρευσης – αποχέτευσης στους τρίτεκνους όπως αναφέρει επιστολή διαμαρτυρίας που δημοσιεύτηκε από ομάδα πολιτών. Οι μειώσεις που  αποφασίστηκαν με την απόφαση 137/2012 του Δ.Σ. μετά από απόφαση του Δημάρχου κ. Σήφη Αναστασάκη, ισχύουν και εφαρμόζονται κανονικά.

Ας δούμε όμως αναλυτικά τι συμβαίνει. Στο λογαριασμό ύδρευσης για το Γ΄ τρίμηνο του 2012, για λόγους μηχανογραφικούς, δεν είχε συμπεριληφθεί η μείωση 25% του παγίου για τους τρίτεκνους.

Έτσι, οι ωφελούμενοι κλήθηκαν να πληρώσουν μέχρι 30 Απριλίου, 10 ευρώ πάγιο, όπως πριν την έκπτωση. Επειδή όμως έπρεπε να εφαρμοστεί η μείωση όπως είχε αποφασιστεί, ενσωματώθηκε η έκπτωση στον επόμενο λογαριασμό που αφορούσε το Δ΄ τρίμηνο του 2012. Δηλαδή, εφαρμόστηκε συνολικά η μείωση για Γ΄ και Δ΄ τρίμηνα μαζί. Για αυτό και το πάγιο έγινε 5 ευρώ (50% μείωση αντί 25%) για τον λογαριασμό που είχε ημερομηνία λήξης 30 Ιουνίου 2013.

Στον επόμενο λογαριασμό λοιπόν (Α΄ τρίμηνο του 2013 που έληγε Αύγουστο) το πάγιο διαμορφώθηκε στην πραγματική του τιμή με βάση την απόφαση για μείωση 25%, δηλαδή στα 7,5 ευρώ. Δεν πρόκειται συνεπώς για αύξηση, αλλά για τη μόνιμη εφαρμογή της απόφασης.

Με αφορμή το γεγονός αυτό η Δημοτική Αρχή θα ήθελε να επισημάνει τα εξής:

Θεωρεί αναφαίρετο δικαίωμα των πολιτών την κριτική και είναι χρήσιμη. Η συγκεκριμένη ανακοίνωση όμως – θέλουμε να πιστεύουμε όχι από πρόθεση ή για λόγους αντιπολίτευσης – παραπληροφορεί και δημιουργεί μόνο αναστάτωση στους Δημότες. Θα μπορούσε δε να είχε αποφευχθεί αυτή η αναστάτωση, αν υπήρχε πριν την επιστολή ένα ερώτημα στην αρμόδια υπηρεσία η οποία θα εξηγούσε τι ακριβώς έχει συμβεί. Αν δεν ικανοποιούσε η εξήγηση, ήταν εύκολο να ασκηθεί κριτική για μη εφαρμογή των αποφάσεων.

Από το Γραφείο Τύπου
Δήμου Ιεράπετρας