Πρόγραμμα Περιφερειακών Εκλογών. 2ος Γύρος – 25η Μαϊού 2014

Η Ιεράπετρα εντάχθηκε  πλέον και επίσημα στην Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία Ναπολεόντειων Πόλεων ως το τεσσαρακοστό έβδομο
Σε λίγες μέρες θα χτυπήσει το κουδούνι για τη νέα σχολική χρονιά και στο Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου Ιεράπετρας
Το Σύνολο Νυκτών & Τοξοτών Οργάνων Κρήτης παρουσιάζει τη μουσικοχορευτική παράσταση: "Καλήν Εσπέραν Αφεντάδες"
Συνεχίζονται οι εγγραφές στα Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης (ΚΔΑΠ) του Δήμου Ιεράπετρας

Ιδιαίτερης σημασίας η σημερινή μέρα για την Ιεράπετρα καθώς το απόγευμα, σε ειδική τελετή, υπογράφεται το πρωτόκολλο ένταξης της πόλης, στην Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία Ναπολεόντειων Πόλεων. Την εκδήλωση θα τιμήσει με την παρουσία του ο ιδρυτής και επίτιμος  πρόεδρος της Ομοσπονδίας και εξ αίματος συγγενής του Μεγάλου Ναπολέοντα κ. Κάρολος Βοναπάρτης,  ο οποίος  μαζί με τον […]

Πρόγραμμα Περιφερειακών Εκλογών. 2ος Γύρος – 25η Μαϊού 2014

dimos-photomark-only-logoΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΝΟΜΟΣ ΛΑΣΙΘΙΟΥ
ΔΗΜΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ
Ταχ.Δ/νση : Πλ.Κανουπάκη 1 Ταχ.κώδικας: 72200 Ιεράπετρα  –
Tηλέφωνο: 28423-40300 – FAX: 28420-23999  e-mail: dimos@ierapetra.gov.gr  –  Αρ. Πρωτ. 7467 + 7568
Ιεράπετρα 22.05.2014

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΛΟΓΗΣ

Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ

Έχοντας υπόψη:

1) Τις διατάξεις των άρθρων 137 και 139 του  ν.3852/2010  «Νέα Αρχιτεκτονική της Αυτοδιοίκησης και της Αποκεντρωμένης Διοίκησης – Πρόγραμμα Καλλικράτης» ( ΦΕΚ 87Α΄ ) και το γεγονός ότι κανένας συνδυασμός δεν συγκέντρωσε την απόλυτη πλειοψηφία όπως προβλέπεται από τις διατάξεις αυτές.

2) Την αριθ 5/21-5-2014 Πράξη του Πρωτοδικείου Ηρακλείου με την οποία συντάχθηκε ο πίνακας των αποτελεσμάτων των Περιφερειακών Εκλογών της 18ης Μαΐου 2014.

3) Τη με αριθμό 29/20286/19-5-2014 εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών με θέμα «Διενέργεια των επαναληπτικών περιφερειακών εκλογών της 25ης Μαΐου 2014»

Γνωστοποιούμε ότι

Για τις επαναληπτικές περιφερειακές εκλογές της 25ης Μαΐου 2014 ανακηρύχθηκαν οι παρακάτω συνδυασμοί υποψηφίων για την Περιφερειακή Ενότητα Λασιθίου της Περιφέρειας Κρήτης.

Α΄ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΟΝΟΜΑ: «ΚΡΗΤΗ ΠΡΩΤΗ ΔΥΝΑΜΗ»

Έμβλημα συνδυασμού: αποτελείται από το περίγραμμα της Κρήτης, σχεδιασμένο με πορτοκαλί χρώμα, στην πάνω αριστερή πλευρά υπάρχει μια πινελιά από ανοιχτό πράσινο χρώμα και στην κάτω αριστερή πλευρά υπάρχει αντίστοιχη πινελιά γαλάζιου χρώματος. Ακριβώς κάτω από το σήμα υπάρχει το εξής κείμενο : «ΚΡΗΤΗ ΠΡΩΤΗ ΔΥΝΑΜΗ Με καθαρή ματιά συνεχίζουμε! Σταύρος Αρναουτάκης». Το «ΚΡΗΤΗ» βρίσκεται στην πρώτη γραμμή με κεφαλαία έντονα πράσινα γράμματα, στην ακριβώς από κάτω γραμμή βρίσκεται το «ΠΡΩΤΗ ΔΥΝΑΜΗ» με κεφαλαία κόκκινα γράμματα. Στην επόμενη γραμμή με ιδιαίτερη γραμματοσειρά τίθεται η πρόταση «Με καθαρή ματιά συνεχίζουμε!». Στην τελευταία γραμμή τίθεται με κεφαλαία κόκκινα γράμματα το ονοματεπώνυμο του υποψήφιου Περιφερειάρχη «ΣΤΑΥΡΟΣ ΑΡΝΑΟΥΤΑΚΗΣ».

Υποψήφιος Περιφερειάρχης Κρήτης, ΑΡΝΑΟΥΤΑΚΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ του ΦΩΚΙΩΝΑ

Υποψήφια Αντιπεριφερειάρχης Περιφερειακής Ενότητας Λασιθίου, ΠΕΤΡΑΚΗ ΠΕΛΑΓΙΑ του ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ

Β΄ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ : ΟΝΟΜΑ: «ΚΡΗΤΗ ΜΠΟΡΟΥΜΕ»

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΕΜΒΛΗΜΑΤΟΣ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΥ : Είναι μία συμβολική έγχρωμη παράσταση που αφορά ομάδα τεσσάρων ατόμων, όσες οι εκλογικές περιφέρειες της Κρήτης, που ίσταται στο αριστερό πλάγιο μέρος της επωνυμίας του Συνδυασμού «ΚΡΗΤΗ ΜΠΟΡΟΥΜΕ» κάτω από την υπογραμμή της οποίας σημειώνεται «κανένας Κρητικός μόνος του». Το έγχρωμο της παράστασης αναλύεται στο πορτοκαλί του ήλιου, στο γαλάζιο του Ελληνικού ουρανού, στο λαδί των Κρητικών ελαιώνων και στο βαθύ μπλέ της Μεσογείου και αποτυπώνει την κοινή προσπάθεια όλων μας.

Υποψήφιος Περιφερειάρχης Κρήτης ΤΣΟΚΑΣ ΣΕΡΑΦΕΙΜ του ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗ

Υποψήφιος Αντιπεριφερειάρχης Περιφερειακής Ενότητας Λασιθίου, ΖΕΡΒΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του ΝΙΚΟΛΑΟΥ

Η ψηφοφορία θα διενεργηθεί την 25ην Μαΐου ημέρα Κυριακή και θα αρχίσει την 07:00 ώρα και θα λήξει την 19:00 ώρα στα κατωτέρω εκλογικά τμήματα που έχουν οριστεί με την υπ’ αριθ, 54707/2-5-2014 απόφαση της Αντιπεριφερειάρχη Λασιθίου, όπως τροποποιήθηκε με την αριθμ. 58807/9-5-2014 όμοια της ως ακολούθως:

dimos-eklogon-1 dimos-eklogon-2 dimos-eklogon-3 dimos-eklogon-4dimos-eklogon-5

Το πρόγραμμα αυτό να τοιχοκολληθεί έξω από κάθε κατάστημα ψηφοφορίας και στα δημοσιότερα μέρη του δήμου ή της κοινότητας και των συνοικισμών αυτών.

Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ

Ιωσήφ Αναστασάκης