Στις 09/05/2024, ημέρα Πέμπτη και ώρα 13:00
Η Υπηρεσία Καθαριότητας ενημερώνει τους δημότες ότι την Κυριακή του Πάσχα καθώς επίσης και την Τρίτη
Το ΚΑΠΗ του Δήμου επισκέφθηκε ο Δήμαρχος Ιεράπετρας  Εμμανουήλ Φραγκούλης συνοδευόμενος

ΔΗΜΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Για τη δωρεά της συσκευής αντιμετώπισης πνιγμού  που θα χρησιμοποιηθεί σε ώρα ανάγκης στον βρεφονηπιακό σταθμό Μακρύ Γιαλού του Δήμου Ιεράπετρας είμαστε ευγνώμονες και ευχαριστούμε θερμά το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του δημοτικού σχολείου Μακρύ Γιαλού και τους εκπαιδευτικούς που είχαν την πρωτοβουλία και το συντονισμό. Επίσης ευχαριστούμε θερμά […]

Απόφαση προληπτικής απαγόρευσης διέλευσης, παραμονής και κυκλοφορίας προσώπων και οχημάτων, σε περιοχές NATURA,

dimos-photomark-only-logoΔΗΜΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ
Ν.Π.Δ.Δ. «ΚΟΙΝΩ.ΠΟΛΙΤΙ.Α ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ»

Κοινωνία – Πολιτισμός – Αλληλεγγύη
Ιεράπετρα 31.07.2014,

[separator top=”20″ style=”dotted”]

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Στήριξη ωφελούμενων γονέων κατά την υποβολή της αιτήσεώς τους στο πρόγραμμα του ΕΣΠΑ για τους Βρεφονηπιακούς Σταθμούς και τα ΚΔΑΠ της νέας σχολικής χρονιάς. Προθεσμία υποβολής έως 04/08/2014.

[dropcap]Η[/dropcap] ΚΟΙΝΩ.ΠΟΛΙΤΙ.Α Ιεράπετρας ενημερώνει τους ωφελούμενους γονείς ότι μετά και τις διευκρινίσεις που δόθηκαν από την Ε.Ε.Τ.Α.Α, σχετικά με την ορθή αναγραφή του συνολικού εισοδήματος στο έντυπο της αίτησης, παρέχεται κάθε δυνατή υποστήριξη καθημερινά για την επιτυχή συμπλήρωση της αίτησής τους.

Υπενθυμίζουμε ότι για τη νέα σχολική χρονιά θα διατεθούν 350 θέσεις δωρεάν φιλοξενίας και φροντίδας βρεφών, νηπίων και παιδιών, στο πρόγραμμα του ΕΣΠΑ στις 10 δομές των Βρεφονηπιακών Σταθμών και των ΚΔΑΠ που λειτουργούν στην ευρύτερη περιοχή του Δήμου μας. Οι 50 δωρεάν θέσεις των βρεφών θα διατεθούν στον Βρεφονηπιακό Σταθμό Ιεράπετρας (περιοχή Αγίας Φωτεινής), στον Βρεφονηπιακό Σταθμό Κάτω Μεράς, στον Βρεφονηπιακό Σταθμό του Κεντριού και στον Βρεφονηπιακό Σταθμό Μακρύ Γιαλού. Οι 225 θέσεις νηπίων θα διατεθούν στα τμήματα των Παιδικών: Κάτω Μεράς, Αγίας Φωτεινής, Κεντριού, Γρα Λυγιάς, Κάτω Χωριού και Μακρύ Γιαλού.

Ιδιαίτερα σημαντικό για τη νέα σχολική χρονιά κρίνεται, επίσης, η δωρεάν διάθεση 20 θέσεων δημιουργικής απασχόλησης παιδιών ή και εφήβων/ατόμων με αναπηρία στη νέα δομή του Κ.Δ.Α.Π– ΜΕΑ Ιεράπετρας καθώς και η δωρεάν διάθεση 25 θέσεων δημιουργικής απασχόλησης παιδιών με έμφαση στη Μουσικοκινητική Αγωγή στο αναβαθμισμένο Κ.Δ.Α.Π Ιεράπετρας. Επίσης προσφέρονται 25 θέσεις δημιουργικής απασχόλησης στο αποκεντρωμένο Κ.Δ.Α.Π Ανατολής.

Για κάθε πληροφορία και υποστήριξη μέχρι την ολοκλήρωση των αιτήσεων (έως και τις 04 Αυγούστου) κάθε γονέας μπορεί να επισκέπτεται καθημερινά από τις 08:00 έως τις 15:00 το Γραφείο Υποστήριξης του προγράμματος ΕΣΠΑ που λειτουργεί από την ΚΟΙΝΩ.ΠΟΛΙΤΙ.Α στο δεύτερο όροφο του κτιρίου «Μελίνα Μερκούρη» στην οδό Δημοκρατίας 31 ή να απευθύνεται στο τηλέφωνο 2842340326, αρμόδια πρόσωπα: Τσουράκη Νίκη, Μανιαδάκης Γιάννης.

ΚΟΙΝΩ.ΠΟΛΙΤΙ.Α ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ

Διαβάστε και το Δελτίο Τύπου 22.07.2014 με θέμα : Υποβολή αιτήσεως για  εγγραφή, μέσω της Ε.Ε.Τ.Α.Α στους Βρεφονηπιακούς Σταθμούς και στα ΚΔΑΠ της ΚΟΙΝΩ.ΠΟΛΙΤΙ.Α για τη νέα σχολική περίοδο(2014-2015) .

[separator top=”40″ style=”shadow”]

Παράρτημα πληροφοριών & υπερσυνδέσεων