Συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Ιεράπετρας στις 19-12-2013 ημέρα Πέμπτη και ώρα 19:30

Ο Δήμος Ιεράπετρας ανακοινώνει την πρόσληψη έξι (6) ατόμων ,  με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου
Ο Δήμος Ιεράπετρας ενημερώνει δημότες και επισκέπτες ότι το Δημοτικό Κατάστημα στη Δημοτική Ενότητα Μακρύ Γιαλού
Τις εκδηλώσεις μνήμης για την 81η  επέτειο του Ολοκαυτώματος και της καταστροφής των χωριών της Βιάννου
Εκδήλωση τιμής και μνήμης για την 81η   επέτειο του ολοκαυτώματος των Δυτικών Χωριών της Ιεράπετρας
Aποτελέσματα ΧΗΜΙΚΩΝ ΑΝΑΛΥΣΕΩΝ νερού ύδρευσης.

dimos-photomark-only-logoΔΗΜΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
ΤΜΗΜΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ ΔΗΜΟΥ
Ιεράπετρα 13-12-2013
Αρ. Πρωτ 17895

[separator top=”40″ style=”dotted”]
[dropcap]Π[/dropcap]ρόσκληση (Αριθμ. πρωτ.: 17895/13-12-2013) για δημόσια τακτική συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Ιεράπετρας στις 19 Δεκεμβρίου 2013, ημέρα Πέμπτη και ώρα  19.30 στη νέα αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου.
[separator top=”20″ style=”dotted”]

ΠΙΝΑΚΑΣ ΘΕΜΑΤΩΝ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ

1. Πόσιμο νερό. Προβλήματα, ενέργειες, προοπτικές. (Σχετικό το με αρ.πρωτ.16637/25-11-2013 έγγραφο-αίτηση πολιτών. Απόψεις της Υπηρεσίας.)
  2. Οριστικός  Ισολογισμός εκκαθάρισης  ΚΕΔΙ
  1. Λήψη απόφασης, μετά από αναβολή, για την ένσταση της «ΛΙΜΕΝΙΚΗ Α.Ε.», αναδόχου του έργου «Επείγουσες αντιπλημμυρικές παρεμβάσεις στη Γρα Λυγιά», κατά του πρωτοκόλλου προσωρινής & οριστικής παραλαβής του έργου.
  1. Εξέταση ένστασης της Αναδόχου εταιρείας του έργου «Επείγουσες εργασίες προστασίας αλιευτικού καταφυγίου Ιεράπετρας» κατά της απόφασης της Υπηρεσίας διάλυσης της σύμβασης του έργου.
  1. Υποβολή πρότασης στο ΕΠΠΕΡΑΑ για ένταξη του έργου «Επείγον έργο ενίσχυσης ύδρευσης Ιεράπετρας»
  1. Έγκριση Γενικού Σχεδίου-Φακέλου έργου ενιαίου υδραγωγείου Ιεράπετρας.
  1. Τροποποίηση Οργανισμού Εσωτερικής Υπηρεσίας Δήμου Ιεράπετρας (Απόφαση Δ.Σ. 210/2011)
  1. Τροποποίηση προϋπολογισμού
  1. Προϋπολογισμός και Ετήσιο Πρόγραμμα Δράσης οικ.έτους 2014 του Νομικού Προσώπου «Περιβάλλον Δήμου Ιεράπετρας»
  1. Προϋπολογισμός οικ.έτους 2013 του Νομικού Προσώπου «Δημοτικό Λιμενικό Ταμείο Ιεράπετρας»
  1. Προϋπολογισμός οικ.έτους 2014 του Νομικού Προσώπου «Δημοτικό Λιμενικό Ταμείο Ιεράπετρας»
  1. Προμήθεια αρδευτικών δεξαμενών Δ.Ε. Ιεράπετρας
  1. Έγκριση Μελέτης του έργου «Διαμόρφωση κοινοχρήστων χώρων Μύρτου»
  1. Έγκριση Μελέτης του έργου «Ανάδειξη οικισμού Πάνω Σύμης»
  2. Ανάθεση της εργασίας έλεγχος οικονομικών καταστάσεων χρήσης 2014.
  1. Προμήθεια Τροφίμων Δήμου Ιεράπετρας και Ν.Π.Δ.Δ. Δήμου Ιεράπετρας
  1. Έγκριση διενέργειας προμηθειών και εκτέλεσης υπηρεσιών έτους 2013
  1. Έγκριση διενέργειας προμηθειών και εκτέλεσης υπηρεσιών έτους 2014
  1. Ορισμός μελών Επιτροπής παραλαβής Εργασιών και μεταφορών
  1. Συγκρότηση επιτροπών παραλαβής προμηθειών έτους 2014
  1. Εκμίσθωση με δημοπρασία χώρου για την τοποθέτηση κεραίας κινητής τηλεφωνίας στο ύψωμα «ΚΕΦΑΛΙΑ», ΚΟΡΥΦΗ ΚΟΥΤΣΟΥΛΑΣ (2080) της Τ.Κ. Ορεινού
  1. Αποζημίωση χρήσης για την κεραία της εταιρείας  WIND στη θέση «Αφέντης» Ορεινού
  1. Ορισμός Επιτροπής διαπίστωσης ζημιών, προμήθειας ανταλλακτικών και ελαστικών και συντήρησης και επισκευής οχημάτων Δήμου.
  1. Χορήγηση παράτασης προθεσμίας περαίωσης του έργου «Ασφαλτοστρώσεις στην πόλη της Ιεράπετρας»
  1.  Χορήγηση Παράτασης χρόνου εκπόνησης της «Μελέτης δικτύων αποχέτευσης και εγκατάστασης καθαρισμού λυμάτων Δήμου Μακρύ Γιαλού».
  1.  Έγκριση πρωτοκόλλου προσωρινής παραλαβής της προμήθειας «Συντήρηση δικτύων Ύδρευσης-Αποχέτευσης Δ.Ε. Ιεράπετρας και Δ.Ε. Μακρύ Γιαλού 2012».
  1. Παράταση σύμβασης με τον ΤΟΕΒ Σχινοκαψάλων για άρδευση της παραλιακής ζώνης.
  1. Τροποποίηση της με αρ.116/2013 απόφασης Δ.Σ.  (1η τροποποίηση της Προγραμματικής Σύμβασης Δήμου με το ΤΕΙ Κρήτης για την προώθηση του γεωργικού τομέα στο Δήμο Ιεράπετρας).
  2. Συμπλήρωση της με αρ.334/2013 απόφασης Δ.Σ. (Ορισμός εκπροσώπου Δήμου στην Κοινή Επιτροπή παρακολούθησης)
  3. Έκδοση εγγυητικής επιστολής Καλής Εκτέλεσης για την υπογραφή σύμβασης της ΚΟΙΝΩ.ΠΟΛΙΤΙ.Α με την ΕΕΤΑΑ, στο πλαίσιο του έργου «Ενέργειες στήριξης ηλικιωμένων και λοιπών ατόμων που χρήζουν βοήθειας για την ενίσχυση της απασχολησιμότητας των εμμέσως ωφελούμενων ατόμων», για το ΚΗΦΗ Ιεράπετρας.
  1. Πρόγραμμα Δακοκτονίας 2014.
  1. Καθορισμός θέσεων στάσιμου εμπορίου
  1. Κατανομή πιστώσεων για λειτουργικές δαπάνες σχολείων
  1. Έγκριση δαπάνης μετακίνησης εκτός έδρας Δημάρχου.
  1. Έγκριση δαπάνης επιχορήγησης στο «Σύλλογο Φίλων μουσικής».
  1. Οικονομική ενίσχυση σε άπορο συνδημότη.
  1. Αποδοχή παραίτησης της κ. Κοτσιφάκη Μαρίας ως μέλους του  Ν.Π. «Δημοτικό Λιμενικό Ταμείο Ιεράπετρας».  Ορισμός νέου μέλους.
  1. Αντικατάσταση παραιτηθέντος δημοτικού συμβούλου από τα Διοικητικά Συμβούλια των Νομικών Προσώπων και τις Επιτροπές, που συμμετείχε.
  1. Τροποποίηση της με αριθμό 332/2011 απόφασης του Δ.Σ. (Συγκρότηση Επιτροπής Διαρροών – Υπερκαταναλώσεων Ύδρευσης).
  1. Ορισμός εκπροσώπου του Δήμου για συμμετοχή στη γνωμοδοτική Επιτροπή που θα συγκροτηθεί από το Λιμεναρχείο Αγίου Νικολάου για θέματα ανέλκυσης, απομάκρυνσης ή εξουδετέρωσης ναυαγίων ή πλοίων.
  1. Έκδοση λογαριασμών άρδευσης στην Τ.Κ.Μαλών.
  1. Διαγραφή τελών ύδρευσης λόγω λαθών της Υπηρεσίας
  1. Χορήγηση αδειών παραγωγών – πωλητών  Λαϊκών  Αγορών