Σας προσκαλούμε στις 22/05/2024, ημέρα Τετάρτη και ώρα 13:00 σε τακτική συνεδρίαση της Δημοτικής Επιτροπής
19 Μαΐου, μια ιστορική και σημαντική μέρα για ολόκληρο τον Ελληνισμό απανταχού της γης.
Ο Οργανισμός «Το Χαμόγελο του Παιδιού»  σε συνεργασία με την 7η Υγειονομική Περιφέρεια Κρήτης, τον Ιατρικό
Σας προσκαλούμε στις 21/5/2024, ημέρα Τρίτηκαι ώρα 13:30 σε τακτική συνεδρίαση της
Γνωστοποίηση εκλογικών τμημάτων και καταστημάτων ψηφοφορίας για την ανάδειξη των μελών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 9ης Ιουνίου 2024

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Στα πλαίσια του Χρηματοδοτικού Προγράμματος «ΔΡΑΣΕΙΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟΥ ΙΣΟΖΥΓΙΟΥ» του Πράσινου Ταμείου υπογράφτηκε στις 27/1/2023 μεταξύ του Δήμου Ιεράπετρας και της εταιρίας ΟΛΒΙΟΣ ΤΕΧΝΙΚΑ ΕΡΓΑ Α.Ε σύμβαση για την ανάθεση της υπηρεσίας με τίτλο : «Επιχειρησιακό σχέδιο για την εξασφάλιση κοινόχρηστων και κοινωφελών χώρων-Ε.Σ.Ε.Κ.Κ.» συνολικού ποσού 37.200,00€.

Σκοπός της δράσης είναι να προωθηθεί ο χωρικός σχεδιασμός και να ολοκληρωθεί η εφαρμογή του σχεδίου πόλης και η απόκτηση των χαρακτηρισμένων κοινόχρηστων και κοινωφελών χώρων. Στο επιχειρησιακό σχέδιο θα καταγράφονται, οι χαρακτηρισμένοι από το σχέδιο πόλης κοινόχρηστοι και κοινωφελείς χώροι. Οι χώροι για τους οποίους δεν έχει συντελεστεί η απαλλοτρίωση θα ιεραρχούνται βάσει κριτηρίων ως προς την αναγκαιότητα απόκτησής τους για τον ευρύτερο πολεοδομικό σχεδιασμό του Δήμου λαμβάνοντας υπόψη και το χρόνο που έχει παρέλθει από την επιβολή της ρυμοτομικής απαλλοτρίωσης.

Ο Δήμος Ιεράπετρας (δικαιούχος της Δράσης) ορίζει ως υπεύθυνο επικοινωνίας στην παρούσα δράση την Φωτεινή Γιαννάκη-Πολίτη Προϊσταμένη Δ/νσης Τεχνικών Υπηρεσιών. Για οποιαδήποτε πληροφορία / διευκρίνιση παρακαλούμε όπως επικοινωνήσετε στο τηλέφωνο 28423-40335  και στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο giannakif@yahoo.gr