Μήνυμα Δημάρχου Ιεράπετρας για την εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου

Σας προσκαλούμε σε συνεδρίαση, την 24η Απριλίου 2024 ημέρα Τετάρτη και ώρα 12.00
Η Ολυμπιακή Φλόγα ξεκίνησε το ταξίδι της από την Αρχαία Ολυμπία με
Από το Δήμο Ιεράπετρας ανακοινώνεται ότι για τη διευκόλυνση των υποψηφίων ευρωβουλευτών
Η Ολυμπιακή Φλόγα ξεκίνησε το ταξίδι της από την Αρχαία Ολυμπία σηματοδοτώντας την αντίστροφη μέτρηση για την έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων 2024
Η Επιτροπή Διοργάνωσης Πολιτιστικών Εκδηλώσεων του Δήμου Ιεράπετρας πραγματοποίησε την

ΝΟΜΟΣ ΛΑΣΙΘΙΟΥ

ΔΗΜΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ

Ιεράπετρα: 22/3/2024

Γραφείο Τύπου

Μήνυμα Δημάρχου Ιεράπετρας για την εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου

Η 25η Μαρτίου είναι ημέρα θρησκευτικής και εθνικής ομοψυχίας. Η διπλή γιορτή της πατρίδας μας ξεχειλίζει αξίες και διδάγματα που διαχρονικά μας ενώνουν και μας καθοδηγούν.

Ο Ευαγγελισμός της Θεοτόκου αποτελεί μια από τις σημαντικότερες γιορτές της Χριστιανοσύνης κατά την οποία τιμάται η  χαρμόσυνη είδηση από τον αρχάγγελο Γαβριήλ προς την Παρθένο Μαρία για τον ερχομό του Θεανθρώπου.

Η  Επανάσταση του 1821 αποτελεί έμπνευση για το λαό μας, μας γεμίζει υπερηφάνεια και μας δίνει κουράγιο να συνεχίσουμε ως έθνος να αγωνιζόμαστε για την ελευθερία της πατρίδα μας αλλά και για να κάνουμε την Ελλάδα μας ακόμα πιο ισχυρή. Τα λόγια του Ρήγα Φεραίου «Για την πατρίδα μας όλοι να ΄χωμεν μια καρδιά» είναι πολύ επίκαιρα και διαχρονικά και θα πρέπει με τη σειρά μας να αγωνιστούμε για το καλό της Πατρίδας μας.

Ζήτω η Ελλάδα!

Ο Δήμαρχος Ιεράπετρας