Μήνυμα Δημάρχου Ιεράπετρας για την εορτή της Κοιμήσεως της Θεοτόκου.

Σας προσκαλούμε στις 22/05/2024, ημέρα Τετάρτη και ώρα 13:00 σε τακτική συνεδρίαση της Δημοτικής Επιτροπής
19 Μαΐου, μια ιστορική και σημαντική μέρα για ολόκληρο τον Ελληνισμό απανταχού της γης.
Ο Οργανισμός «Το Χαμόγελο του Παιδιού»  σε συνεργασία με την 7η Υγειονομική Περιφέρεια Κρήτης, τον Ιατρικό
Σας προσκαλούμε στις 21/5/2024, ημέρα Τρίτηκαι ώρα 13:30 σε τακτική συνεδρίαση της
Γνωστοποίηση εκλογικών τμημάτων και καταστημάτων ψηφοφορίας για την ανάδειξη των μελών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 9ης Ιουνίου 2024

Μήνυμα Δημάρχου Ιεράπετρας για την εορτή της Κοιμήσεως της Θεοτόκου.

« Aγαπητές συνδημότισσες, αγαπητοί συνδημότες

Η 15η Αυγούστου είναι μια από τις σημαντικότερες ημέρες για την Ορθοδοξία και τον Ελληνισμό.

Ο ελληνισμός εντός και εκτός συνόρων τιμά σήμερα την Κοίμηση της Θεοτόκου.

Η Παναγία, η προσωποποίηση της Αγάπης, της Ταπείνωσης και της Παρηγοριάς. Ζωντανή και «αμάραντη» ελπίδα για τον κάθε άνθρωπο.

Μέσα στην μακραίωνη ιστορία μας, οι Έλληνες πάντα επικαλούμασταν τη Θεία βοήθεια. Η Παναγία ήταν πάντα σύμβολο και πηγή θάρρους σε όλους τους αγώνες μας. Αυτή η πίστη μάς έχει κρατήσει όρθιους σε δύσκολες στιγμές και αποτελεί διαχρονικό στοιχείο της εθνικής μας ταυτότητας.

Η γιορτή της Παναγίας ας γεμίσει την ψυχή μας πίστη, ελπίδα και δύναμη, ώστε να προχωρήσουμε αλληλέγγυοι, με την κοινωνική συνοχή που απαιτείται για το καλό του τόπου μας.

Χρόνια Πολλά κι Ευλογημένα σε όλες τις εορτάζουσες και όλους τους εορτάζοντες!

Χρόνια πολλά σε όλες τις Ελληνίδες και όλους τους Έλληνες!»

Ο Δήμαρχος Ιεράπετρας

Θεοδόσιος Καλαντζάκης