Πρόσκληση σε συνεδρίαση Δημοτικού Συμβουλίου.

ΔΗΜΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ Το ΚΑΠΗ του Δήμου  Ιεράπετρας σας προσκαλεί στην έκθεση χειροτεχνίας που θα γίνει στο Στέκι Νεολαίας. Η έκθεση θα είναι ανοικτή από τις 10/05/24 έως τις 14/ 05/24 και ώρες 9:00 με 13:00 και 18:00 με 20:00. Στην έκθεση τα μέλη του ΚΑΠΗ θα παρουσιάσουν  έργα αγιογραφίας που δημιούργησαν με […]

Τον  ευρωβουλευτή Μανώλη Κεφαλογιάννη και εκ νέου υποψήφιο
Με τον ευρωβουλευτή της Ν.Δ.  Στέλιο Κυμπουρόπουλο και ξανά  υποψήφιο,
Tο Ενετικό Φρούριο «Καλέ» επισκέφθηκε ο Δήμαρχος Ιεράπετρας
Την πρόθεσή τους να συνεργαστούν για την ανάδειξη της περιοχής του Καβουσίου εξέφρασαν σε συνάντηση που

Πρόσκληση σε συνεδρίαση Δημοτικού Συμβουλίου.

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                                                                Ιεράπετρα 11/08/2023
ΝΟΜΟΣ ΛΑΣΙΘΙΟΥ                                                                                          Αριθμός Πρώτ.: 10985
ΔΗΜΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ
Πληροφ.: Πρόεδρος Δ.Σ
Τηλ :  28423-4036

Α.
Προς τον κ. Δήμαρχo

Β. Προς τους κ.κ. Δημοτικούς Συμβούλους:

1. Αγγελάκη Γεώργιο 14. Μουζουράκη Αλέξανδρο
  2. Αντωνάκη Γεώργιο 15. Πανταζή Αργύρη
  3. Ασπραδάκη Γεώργιο 16. Παπαδάκη Νεκτάριο
  4. Αστροπεκάκη Κωνσταντίνο 17. Παπαδοπετράκη Ανδρέα
  5. Βλάσση Ελένη 18. Πετρά Αντώνιο
  6. Βρυγιωνάκη Εμμανουήλ 19. Προϊστάκη Γεώργιο
  7. Γεωργαλάκη Εμμανουήλ 20. Σαραντώνη Ιωάννη
  8. Ζερβάκη Εμμανουήλ 21. Σαρρή Παναγιώτη
  9. Κοτσιφάκη Μαρία 22. Σκυβάλου-Ρουμελιωτάκη Μαρία
10. Κουγιουμουτζάκη Γεώργιο 23. Χατζάκη Σταύρο
11. Μαστοράκη Πέτρο 24. Χατζημαρκάκη Χρυσούλα (Χρύσα)
12. Ματζαράκη Νικόλαο 25. Χηνόπουλο Αθανάσιο
13. Μεραμβελιωτάκη Νικόλαο 26. Ψιμουλάκη Μιχαήλ

Γ. Προς τον Πρόεδρο της Κοινότητας Ιεράπετρας κ. Χατζάκη Γεώργιο, με την παράκληση να ενημερώσει τα μέλη του συμβουλίου της Κοινότητας, για τα θέματα της ημερήσιας διάταξης.

Δ. Προς τους Προέδρους των Κοινοτήτων του Δήμου Ιεράπετρας, με την παράκληση να ενημερώσουν τα μέλη των συμβουλίων τους, για τα θέματα της ημερήσιας διάταξης

1. Αλεξάκη  Εμμανουήλ (Ρίζας) 11. Παντελάκη Αλέξανδρο (Μύρτου)
  2. Βολυράκη Μαρία  (Μαλών) 12. Περυσινάκη Νικόλαο (Μεσελέρων)
  3. Δαμασκηνάκη Ιωάννη (Μουρνιών) 13. Πετσαγγουράκη  Αιμίλιο (Χριστού)
  4. Ζαχαρόπουλο Βασίλειο (Ανατολής) 14. Πιτροπάκη Μιχαήλ (Σχινοκαψάλων)
  5. Ζουμπουλάκη Ιωάννη (Σταυροχωρίου) 15. Πυργιωτάκη Εμμανουήλ (Λάκη)  (Κ.Χωριού)
  6. Κοντοπόδη Αγλαΐα (Μακρυλιάς) 16. Ραπάνη  Γεώργιο  (Π.Άμμου)
  7. Κουρμουλάκη Εμμανουήλ (Ορεινού) 17. Σπυριδάκη-Μπεκράκη Φωτεινή (Γδοχίων)
  8. Κρασσά Κωνσταντίνο (Καλαμαύκας) 18. Ταυλάκη Γεώργιο  (Μύθων)
  9. Κυδωνάκη Εμμανουήλ (Αγ.Ιωάννη) 19. Τσαμπανάκη Εμμανουήλ (Αγ.Στεφάνου)
10. Λαμπράκη Κωνσταντίνο (Μεταξοχωρίου) 20. Χαλκιαδάκη Μαρία (Καβουσίου)

Σας προσκαλούμε στις 16 Αυγούστου 2023, ημέρα Τετάρτη και ώρα 18:30 σε τακτική συνεδρίαση, στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου, για να συζητήσουμε τα παρακάτω θέματα

1. 6η Τροποποίηση προϋπολογισμού έτους 2023 (Εισηγήτρια: Χρύσα Χατζημαρκάκη)
  2. Ετήσιος προγραμματισμός ανθρώπινου δυναμικού δημόσιας διοίκησης έτους 2024 (Εισηγήτρια: Χρύσα Χατζημαρκάκη)
  3. Ετήσιος προγραμματισμός προσλήψεων προσωπικού με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, εποχικού προσωπικού, ή σύμβασης μίσθωσης έργου ή προσωπικού ωριαίας αποζημίωσης έτους 2024 (Εισηγήτρια: Χρύσα Χατζημαρκάκη)
  4. Τροποποίηση της με αρ.163/29.12.2022 απόφασης ΔΣ με θέμα «Ανάκληση της αριθμ.148/2022 και λήψη νέας περί καθιέρωσης 24ωρης και 12ωρης λειτουργίας καθώς και λειτουργίας τις Κυριακές και εξαιρέσιμες ημέρες, αργίες, απογευματινές και νυχτερινές ώρες των υπηρεσιών του Δήμου Ιεράπετρας» (Εισηγήτρια: Χρύσα Χατζημαρκάκη)
  5. Υποβολή πρότασης στο ΕΠ «ΚΡΗΤΗ» για τη «Δράση 4.11.3 –Δομές παροχής αγαθών (συνεχιζόμενες δομές)» (Εισηγήτρια: Χρύσα Χατζημαρκάκη)
  6. Υποβολή πρότασης στο ΕΠ «ΚΡΗΤΗ»  για τη «Δράση 4.11.2 – Κέντρα Κοινότητας (συνεχιζόμενες δομές)» (Εισηγήτρια: Χρύσα Χατζημαρκάκη)
  7. Παραχώρηση χρήσης δημοτικού κτιρίου (Νέο ΚΔΑΠ/ΜΕΑ) στο δημοτικό ΝΠΔΔ «ΚΟΙΝΩ.ΠΟΛΙΤΙ.Α ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ» (Εισηγήτρια: Χρύσα Χατζημαρκάκη)
  8. Έγκριση της με αρ. 60/2023 απόφασης του ΝΠΔΔ «ΚΟΙΝΩ.ΠΟΛΙΤΙ.Α Ιεράπετρας» που αφορά στην αναμόρφωση του προϋπολογισμού του, έτους 2023 (Εισηγήτρια: Μαρία Σακαδάκη)
  9. Έγκριση της με αρ. 58/2023 απόφασης του ΝΠΔΔ «ΚΟΙΝΩ.ΠΟΛΙΤΙ.Α Ιεράπετρας» που αφορά στην έγκριση του Κανονισμού Λειτουργίας ΚΔΑΠ ΑμεΑ Ιεράπετρας» (Εισηγήτρια: Μαρία Σακαδάκη)
  10. 3η τροποποίηση της με αρ.249/2019 απόφασης ΔΣ που αφορά στον oρισμό μελών Διοικητικού Συμβουλίου του Ν.Π.Δ.Δ. με την επωνυμία «Σχολική Επιτροπή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Ιεράπετρας» (Εισηγητής: Πρόεδρος Δ.Σ.)
  11. Τροποποίηση της από 9-3-2022 Π.Σ μεταξύ της Ιεράς Μητροπόλεως Ιεραπύτνης και Σητείας και του Δήμου Ιεράπετρας για το έργο «Ανέγερση  κτιρίου στην θέση της παλαιάς  οικίας  Μελετίου  Μεταξάκη, διαμόρφωση    μονοπατιού προς βρύση & συντήρηση & ανακαίνιση δημοτικού σχολείου οικισμού Μεταξοχωρίου» (Εισηγητής: Γεώργιος Ασπραδάκης)
  12. Έγκριση 1ου ΑΠΕ του έργου «Επισκευή- συντήρηση κτιρίου Λιμεναρχείου Ιεράπετρας» (Εισηγητής: Γεώργιος Ασπραδάκης)
  13. Έγκριση 1ου ΑΠΕ και χορήγηση παράτασης προθεσμίας περαίωσης του έργου «Επεμβάσεις αποκατάστασης δημοτικών κτιρίων» (Εισηγητής: Γεώργιος Ασπραδάκης)
  14. Έγκριση 1ου ΑΠΕ του έργου «Αντικατάσταση αγωγού μεταφοράς νερού από πηγές Σαρακίνας, Δ. Ιεράπετρας» Εισηγητής: Γεώργιος Ασπραδάκης)