13 Οκτωβρίου, 2021

ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΔΗΜΑΡΧΟΥ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ ΜΕ ΤΟ ΚΛΙΜΑΚΙΟ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΑΠΟ ΤΙΣ «ΚΤΙΡΙΑΚΕΣ ΥΠΟΔΟΜΕΣ Α.Ε.»- ΑΣΦΑΛΕΙΣ ΟΙ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ

Με το κλιμάκιο Πολιτικών Μηχανικών από τις «Κτιριακές Υποδομές Α.Ε.», κ. Θεόδωρο Γιαννακούλια και κα Βασιλική Καραμπάση, που εποπτεύεται από το Υπουργείο Υποδομών και Μεταφορών που πραγματοποιούν αυτήν την περίοδο για δεύτερη φορά αυτοψίες στις σχολικές μονάδες, ύστερα από αίτημα της Τεχνικής Υπηρεσίας του Δήμου Ιεράπετρας, με αφορμή τον σεισμό των 5,8 ρίχτερ του Αρκαλοχωρίου και των 6,3 ρίχτερ στη Ζάκρο συναντήθηκε ο Δήμαρχος Ιεράπετρας,

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ενημερώνουμε  τους δημότες μας  ότι μπορούν να δηλώνουν τις ζημιές,  που τυχόν προκλήθηκαν  σε κατοικίες και επιχειρήσεις  από τον σεισμό που έλαβε χώρα στις  12/10/2021 και έγινε ιδιαίτερα αισθητός στον Δήμο Ιεράπετρας ως εξής:

ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ: «ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΑΝΑΣΤΟΛΗΣ ΤΩΝ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΩΝ ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΗΣ ΣΤΟ ΠΑΡΑΛΙΑΚΟ ΜΕΤΩΠΟ ΤΗΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ. ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ ΚΑΦΕ- ΕΣΤΙΑΣΗΣ»

Με τον Πρόεδρο, κ. Εμμανουήλ Μιχελαράκη και τα μέλη  του Σωματείου Καφέ-Εστίασης Ιεράπετρας, κ.κ. Γεώργιο Πυράκη και Γεώργιο Ροβιθάκη, παρουσία του Αντιδημάρχου και Προέδρου του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου Ιεράπετρας, κ. Γεωργίου Ασπραδάκη, συναντήθηκε ο Δήμαρχος Ιεράπετρας, κ. Θεοδόσης Καλαντζάκης. Κεντρικό θέμα της συζήτησης ήταν η αναστολή των επικείμενων κατεδαφίσεων των αυθαίρετων κατασκευών στο παραλιακό μέτωπο της Ιεράπετρας.

Ο Δήμος Ιεράπετρας διακηρύσσει την με ανοιχτή διαδικασία επιλογή αναδόχου για την κατασκευή  του έργου «Κατασκευή ραμπών και χώρων υγιεινής για την πρόσβαση και την εξυπηρέτηση ΑΜΕΑ σε σχολικές μονάδες του Δήμου Ιεράπετρας», εκτιμώμενης αξίας € 85.000,00 χωρίς Φ.Π.Α., (κάτω των ορίων).

Προσωρινή αναστολή λειτουργίας όλων των βρεφονηπιακών σταθμών, ΚΔΑΠ, ΚΔΑΠ/ΜΕΑ, ΚΗΦΗ, ΚΑΠΗ αρμοδιότητας του ΝΠΔΔ «ΚΟΙΝΩ.ΠΟΛΙΤΙ.Α.» Ιεράπετρας του Δήμου Ιεράπετρας

Αποφασίζετε η αναστολή λειτουργίας όλων των βρεφονηπιακών σταθμών, ΚΔΑΠ, ΚΔΑΠ/ΜΕΑ, ΚΗΦΗ, ΚΑΠΗ αρμοδιότητας του ΝΠΔΔ «ΚΟΙΝΩ.ΠΟΛΙΤΙ.Α.» Ιεράπετρας του Δήμου Ιεράπετρας την 13-10-2021 λόγω των ειδικών συνθηκών που έχουν διαμορφωθεί από το σεισμό των 6,3 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ που έπληξε την Νομό μας.

ΚΑΛΑΝΤΖΑΚΗΣ: «ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ ΑΝΩ ΤΩΝ 3.000.000€ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΤΗΣ ΠΡΟΣΑΓΩΓΟΥ ΔΙΩΡΥΓΑΣ ΤΟΥ ΜΥΡΤΟΥ»

Με τον Πρόεδρο του ΤΟΕΒ, κ. Εμμανουήλ Παπαδάκη, συναντήθηκε στο Γραφείο του ο Δήμαρχος Ιεράπετρας, κ. Θεοδόσης Καλαντζάκης, παρουσία της Αντιδημάρχου, κας Χρύσας Χατζημαρκάκη και των Δικηγόρων του Δήμου και του ΤΟΕΒ, κ. Γεωργίου Παραουλάκη και κ. Εμμανουήλ Καλαϊτζάκη.

Με απόφαση του Δημάρχου Ιεράπετρας κλείνουν τα σχολεία του Δήμου

Ύστερα από τον σημερινό σεισμό των 6,3 ρίχτερ που έγινε ιδιαιτέρως αισθητός και στην περιοχή μας, με αίσθημα ευθύνης απέναντι στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του Δήμου Ιεράπετρας, μετά και από συνάντηση που είχα με την Αντιδήμαρχο Πολιτικής Προστασίας, κα Μαρία Ρουμελιωτάκη,