12 Ιουλίου, 2023

Υψηλή Επικινδυνότητα Πρόκλησης Πυρκαγιάς Λόγω και του Επερχόμενου Καύσωνα.

Πρόληψη των επιπτώσεων από την εμφάνιση υψηλών θερμοκρασιών και καύσωνα

Εν όψη της αύξησης της θερμοκρασίας που θα ακολουθήσει τις επόμενες μέρες και καθόλη τη διάρκεια του  καύσωνα, ο Δήμος Ιεράπετρας θα διαθέτει την κλιματιζόμενη αίθουσα του ΚΑΠΗ στην οδό Εμμ. Πλουμίδη 44,  από τις 10.00 π.μ. έως 20.00 μ.μ.,  για τις ευπαθείς ομάδες του πληθυσμού και για τους  συμπολίτες μας που το έχουν ανάγκη. Σύμφωνα με τις  κλιματολογικές συνθήκες της χώρας μας, ο καύσωνας αποτελεί εποχιακό φαινόμενο που παρατηρείται κατά τους θερινούς μήνες και το Τμήμα Προαγωγής της Δημόσιας Υγείας, Παιδείας, ΔΒΜ & Αθλητισμού του Δήμου Ιεράπετρας  ενημερώνει με τα παρακάτω, τους δημότες μας για τα μέτρα  που πρέπει να λαμβάνουν για την προστασία τους από την εμφάνιση υψηλών θερμοκρασιών και καύσωνα.