ΥπΑΑΤ : Συγκρότηση επιτροπής οριστικής παραλαβής έργου για πηγές Μαλαύρας

Με τον Περιφερειάρχη Κρήτης κ. Σταύρο Αρναουτάκη συναντήθηκε ο Δήμαρχος Ιεράπετρας κ. Εμμανουήλ Φραγκούλης
Ο Δήμος Ιεράπετρας ανακοινώνει την συμμετοχή του στα Προγράμματα Άθλησης για Όλους, της Γενική

ΥπΑΑΤ : Συγκρότηση επιτροπής οριστικής παραλαβής έργου για πηγές Μαλαύρας

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ
Αθήνα,  27 Μαΐου  2014

[separator top=”10″ style=”dotted”]

Δελτίο Τύπου

[dropcap]Υ[/dropcap]πεγράφη από τον Υπουργό Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων κ. Αθανάσιο Τσαυτάρη, η απόφαση συγκρότησης επιτροπής οριστικής παραλαβής του έργου «Υπολειπόμενες εργασίες κατασκευής του διαφράγματος – πέτασμα τσιμεντενέσεων πηγών Μαλαύρας Λασιθίου» συνολικού προϋπολογισμού 421.687,36 €.

Με το παρόν έργο, κατασκευάστηκαν οι υπολειπόμενες εργασίες του στεγανού πετάσματος τσιμεντενέσεων κάτω από το ήδη κατασκευασμένο διάφραγμα των πηγών Μαλαύρας Ν. Λασιθίου Κρήτης.

Η κατασκευή του υπογείου διαφράγματος από αλληλοτεμνόμενους φρεατοπασσάλους έχει γίνει στο πλαίσιο της αρχικής εργολαβίας για την αξιοποίηση των πηγών της περιοχής. Το πέτασμα από τους πασσάλους αυτούς, μήκους 480 μέτρων και μέσου βάθους περί τα 10 μέτρα, σε συνδυασμό με τμήμα του πετάσματος από τσιμεντενέσεις (που κατασκευάσθηκε σε αυτήν την εργολαβία) αύξησε αισθητά την παροχή, καθώς και την ποιότητα του νερού των πηγών από τη ρύπανσή τους με το θαλασσινό.

[separator top=”20″ style=”shadow”]

Παράρτημα πληροφοριών και υπερσυνδέσεων