Ξεκινά άμεσα η υλοποίηση του γηπέδου 5×5 στην Τοπική Κοινότητα Παχείας Άμμου

Αναλύσεις νερού ύδρευσης
Ολοήμερη «Μουσική Εκδήλωση  στην Άμμο» για Νέους και ‘’Nέους ‘’ Από τις 17:00 μέχρι όπου πάει….
Ανακοινώνουμε ότι  η θεατρική παράσταση«Δείπνο Ηλιθίων» που ήταν προγραμματισμένη να πραγματοποιηθεί
Η  Διεύθυνση Ύδρευσης  Άρδευσης  Αποχέτευσης του Δήμου Ιεράπετρας ενημερώνει ότι λόγω βλάβης  στον κεντρικό

Ξεκινά άμεσα η υλοποίηση του γηπέδου 5×5 στην Τοπική Κοινότητα Παχείας Άμμου

Ιεράπετρα 7.4.2017

Ξεκινά άμεσα η υλοποίηση του γηπέδου 5x5 στην Τοπική Κοινότητα Παχείας Άμμου

[dropcap]Η[/dropcap] σύμβαση για το έργο «Αποκατάσταση – Συμπλήρωση υποδομών γηπέδου 5 x 5 Παχειάς Άμμου» υπεγράφη την Παρασκευή 7 Απριλίου 2017  από τον Δήμαρχο Ιεράπετρας, κ. Θεοδόσιο Καλαντζάκη και τον ανάδοχο εργολάβο.

Το έργο περιλαμβάνει εργασίες συμπλήρωσης και αποκατάστασης υποδομών και συγκεκριμένα διαμόρφωση του χώρου, επίστρωση συνθετικού χλοοτάπητα, τοποθέτηση εστιών ποδοσφαίρου και εργασίες για τον πλήρη ηλεκτροφωτισμό του.

ghpedo-paxeias-ammou

Η συνολική δαπάνη  του έργου ανέρχεται στα 39.884,00  και θα καλυφθεί από τον Δήμο Ιεράπετρας και την Περιφέρεια Κρήτης.

Όπως τόνισε ο Δήμαρχος Ιεράπετρας, κ. Θεοδόσιος Καλαντζάκης «πρόκειται για έργο που αντιμετώπιζε αρκετά προβλήματα, καθώς υπήρχε ελλιπής χρηματοδότηση, δεν υπήρχε η απαιτούμενη παραχώρηση του χώρου από την Εταιρεία Ακινήτων Δημοσίου, ενώ υπήρχε ανάγκη νέας μελέτης.  Μετά από πολλή προσπάθεια καταφέραμε να γίνουν οι απαιτούμενες παραχωρήσεις, εξασφαλίσαμε την χρηματοδότηση, συντάξαμε νέα μελέτη και προχωρήσαμε στην δημοπράτηση του έργου και σήμερα στην υπογραφή της σύμβασης για την υλοποίησή του. Πρόκειται για ένα έργο ιδιαίτερα σημαντικό σε μια αναπτυσσόμενη μάλιστα περιοχή, όπως αυτή της Παχειάς Άμμου η ολοκλήρωσή του οποίου θα δώσει τη δυνατότητα για ανάπτυξη αθλητικών δραστηριοτήτων, προσφέροντας νέες δυνατότητες στους νέους του τόπου».

Γραφείο Τύπου

Δήμου Ιεράπετρας