Δ.Τ : Λειτουργία παθολογικής Κλινικής Νοσοκομείου Ιεράπετρας

Ενημερώνουμε του δημότες μας ότι δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 2229/12-4-2024 τ Β΄
Σας προσκαλούμε στις  26  Απριλίου 2024,ημέρα Παρασκευή και ώρα 19:00 σε ειδική, δημόσια συνεδρίαση,
Σας προσκαλούμε, σε  τακτική συνεδρίαση, την 19η  Απριλίου 2024,  ημέρα Παρασκευή και ώρα 12:30 στη μικρή αίθουσα Μελίνα Μερκούρη  με θέματα:
Το Δημοτικό Συμβούλιο Ιεράπετρας, μετά το άγγελμα του θανάτου του συντοπίτη μας Νικολάου Χαραλαμπάκη,
Σας προσκαλούμε στις 15/04/2024, ημέρα Δευτέρα και ώρα 13:00 σε τακτική συνεδρίαση της

Δ.Τ : Λειτουργία παθολογικής Κλινικής Νοσοκομείου Ιεράπετρας

[tagline_box backgroundcolor=”” shadow=”yes” border=”1px” bordercolor=”” highlightposition=”left” description=”Την παρουσία Παθολόγων προκειμένου να λειτουργεί η Παθολογική Κλινική του Νοσοκομείου Ιεράπετρας, ζητά ο Δήμαρχος Ιεράπετρας κ. Σήφης Αναστασάκης”][/tagline_box]

dimos-photomark-only-logoΔΗΜΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ
ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ
Ιεράπετρα 19/07/2013

Λειτουργία παθολογικής Κλινικής Νοσοκομείου Ιεράπετρας

Την παρουσία Παθολόγων προκειμένου να λειτουργεί η Παθολογική Κλινική του Νοσοκομείου Ιεράπετρας, ζητά ο Δήμαρχος Ιεράπετρας κ. Σήφης Αναστασάκης με επιστολή του προς τον Διοικητή της 7ης ΥΠΕ Κρήτης κ. Αντώνη Γρηγοράκη και το Διοικητή των διασυνδεομένων Νοσοκομείων κ. Αλέξανδρο Μαυρικάκη.

Στην επιστολή του ο Δήμαρχος αναφέρει:

Σας γνωρίζουμε ότι, εξαιτίας της παντελούς απουσίας γιατρών δεν λειτουργεί από σήμερα η Παθολογική Κλινική του Νοσοκομείου Ιεράπετρας. Όπως αντιλαμβάνεστε είναι αδύνατον να καλυφθούν οι πολλαπλές ανάγκες των κατοίκων της περιοχής και μάλιστα εν μέσω της θερινής περιόδου όπου ο πληθυσμός αυξάνεται λόγω των επισκεπτών.

Το γεγονός έχει προκαλέσει την οξεία αντίδραση πολιτών κι όπως πληροφορούμαστε ήδη το Νοσοκομείο τελεί υπό κατάληψη.

Σε κάθε περίπτωση, είναι αδιανόητο να μην μπορεί να λειτουργήσει μία εκ των βασικών κλινικών του Νοσοκομείου, θέμα που έχει συμφωνηθεί πολλάκις στις συναντήσεις που είχαμε με όλους τους αρμόδιους φορείς και Εσάς ως κατεξοχήν αρμόδιοι. Επιπλέον, είναι αδιανόητο για κάθε περιστατικό που προκύπτει να πρέπει να γίνονται διακομιδές στα Νοσοκομεία του Αγίου Νικολάου και του Ηρακλείου, προκαλώντας επιπλέον δαπάνες για το ΕΣΥ και ταλαιπωρία στους πολίτες.

Με βάση τα παραπάνω παρακαλούμε να μεριμνήσετε για την άμεση παρουσία Παθολόγων στο Νοσοκομείο που θα καλύψουν την επαρκή λειτουργία του Νοσοκομείου μας.
[title size=”3″]Πληροφορίες σύνταξης – ανάρτησης[/title]

[imageframe style=”border” bordercolor=”#888888″ bordersize=”3px” stylecolor=”” align=”left”] dimarxos-100_2767 [/imageframe] Αποστολή σε ΜΜΕ :
Δήμος Ιεράπετρας – Γραφείο Τύπου
Πλατεία Κανουπάκη- Ταχ.Κώδικας: 72200 Ιεράπετρα
Τηλ 28423 40390 –  Fax 28420 23999 – gtierapetras@gmail.com

[imageframe style=”border” bordercolor=”#888888″ bordersize=”3px” stylecolor=”” align=”left”]tmima programmatismoy_100_2440[/imageframe] Δημοσίευση σε Ιστοσελίδα:
Δήμος Ιεράπετρας – Τμήμα Προγραμματισμού
Πλατεία Κανοουπάκη- Ταχ.Κώδικας: 72200 Ιεράπετρα