Πρόσκληση σε τακτική συνεδρίαση του Δημ. Συμβουλίου.

Σύσκεψη υπό την Υφυπουργό Εσωτερικών Βιβή Χαραλαμπογιάννη, τον Γενικό Γραμματέα Αιγαίου και Νησιωτικής

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΥΔΡΕΥΣΗΣ ΑΡΔΕΥΣΗΣ ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ Η  Διεύθυνση Ύδρευσης  Άρδευσης  Αποχέτευσης του Δήμου Ιεράπετρας ενημερώνει ότι λόγω σπασίματος στον κεντρικό αγωγό ύδρευσης θα παρουσιαστούν προβλήματα υδροδότησης σε αρκετές περιοχές, από  Νέα Ανατολή, Στόμιο έως και την πόλη της Ιεράπετρας.   Συνεργείο της Υπηρεσίας εργάζεται στο σημείο για την αποκατάσταση της ζημιάς.  Ευχαριστούμε για την κατανόηση. Ο […]

Τις υπηρεσίες τους προσέφεραν στο Νοσοκομείο Ιεράπετρας  19 Αμερικανοί φοιτητές Ιατρικών Επιστημών
«Νιώθουμε ιδιαίτερη χαρά όταν μαθητές με τους εκπαιδευτικούς τους μας επισκέπτονται και γεμίζουν με χαρά και χαμόγελα το Δημαρχείο»,
Ο  Δήμαρχος Εμμανουήλ Φραγκούλης συναντήθηκε με  τον πρόεδρο Κωστή Πανταζή και μέλη του Δ.Σ. του Επιστημονικού Συλλόγου Ελεύθερων Επαγγελματιών

Πρόσκληση σε τακτική συνεδρίαση του Δημ. Συμβουλίου.

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                                                                Ιεράπετρα 14/12/2023
ΝΟΜΟΣ ΛΑΣΙΘΙΟΥ                                                                                          Αριθμός Πρώτ.: 16797
ΔΗΜΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ
Πληροφ.: Πρόεδρος Δ.Σ
Τηλ :  28423-4036

Α.
Προς τον κ. Δήμαρχo

Β. Προς τους κ.κ. Δημοτικούς Συμβούλους:

1. Αγγελάκη Γεώργιο 14. Μουζουράκη Αλέξανδρο
  2. Αντωνάκη Γεώργιο 15. Πανταζή Αργύρη
  3. Ασπραδάκη Γεώργιο 16. Παπαδάκη Νεκτάριο
  4. Αστροπεκάκη Κωνσταντίνο 17. Παπαδοπετράκη Ανδρέα
  5. Βλάσση Ελένη 18. Πετάση Εμμανουήλ
  6. Βρυγιωνάκη Εμμανουήλ 19. Πετρά Αντώνιο
  7. Γεωργαλάκη Εμμανουήλ 20. Σαραντώνη Ιωάννη
  8. Ζερβάκη Εμμανουήλ 21. Σαρρή Παναγιώτη
  9. Κοτσιφάκη Μαρία 22. Σκυβάλου-Ρουμελιωτάκη Μαρία
10. Κουγιουμουτζάκη Γεώργιο 23. Χατζάκη Σταύρο
11. Μαστοράκη Πέτρο 24. Χατζημαρκάκη Χρυσούλα (Χρύσα)
12. Ματζαράκη Νικόλαο 25. Χηνόπουλο Αθανάσιο
13. Μεραμβελιωτάκη Νικόλαο 26. Ψιμουλάκη Μιχαήλ

Γ. Προς τον Πρόεδρο της Κοινότητας Ιεράπετρας κ. Χατζάκη Γεώργιο, με την παράκληση να ενημερώσει τα μέλη του συμβουλίου της Κοινότητας, για τα θέματα της ημερήσιας διάταξης.

Δ. Προς τους Προέδρους των Κοινοτήτων του Δήμου Ιεράπετρας, με την παράκληση να ενημερώσουν τα μέλη των συμβουλίων τους, για τα θέματα της ημερήσιας διάταξης

1. Αλεξάκη  Εμμανουήλ (Ρίζας) 11. Παντελάκη Αλέξανδρο (Μύρτου)
  2. Βολυράκη Μαρία  (Μαλών) 12. Περυσινάκη Νικόλαο (Μεσελέρων)
  3. Δαμασκηνάκη Ιωάννη (Μουρνιών) 13. Πετσαγγουράκη  Αιμίλιο (Χριστού)
  4. Ζαχαρόπουλο Βασίλειο (Ανατολής) 14. Πιτροπάκη Μιχαήλ (Σχινοκαψάλων)
  5. Ζουμπουλάκη Ιωάννη (Σταυροχωρίου) 15. Πυργιωτάκη Εμμανουήλ (Λάκη)  (Κ.Χωριού)
  6. Κοντοπόδη Αγλαΐα (Μακρυλιάς) 16. Ραπάνη  Γεώργιο  (Π.Άμμου)
  7. Κουρμουλάκη Εμμανουήλ (Ορεινού) 17. Σπυριδάκη-Μπεκράκη Φωτεινή (Γδοχίων)
  8. Κρασσά Κωνσταντίνο (Καλαμαύκας) 18. Ταυλάκη Γεώργιο  (Μύθων)
  9. Κυδωνάκη Εμμανουήλ (Αγ.Ιωάννη) 19. Τσαμπανάκη Εμμανουήλ (Αγ.Στεφάνου)
10. Λαμπράκη Κωνσταντίνο (Μεταξοχωρίου) 20. Χαλκιαδάκη Μαρία (Καβουσίου)

Σας προσκαλούμε στις 18 Δεκεμβρίου 2023, ημέρα Δευτέρα και ώρα 19:00 σε τακτική συνεδρίαση, στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου, για να συζητήσουμε τα παρακάτω θέματα:

1. 10η Τροποποίηση προϋπολογισμού οικ. έτους 2023 (Εισηγήτρια: Χρύσα Χατζημαρκάκη)
  2. Διαγραφή τελών άρδευσης, λόγω λανθασμένων καταμετρήσεων (Εισηγήτρια: Χρύσα Χατζημαρκάκη)
  3. Διαγραφή τελών ύδρευσης-αποχέτευσης, λόγω λανθασμένων καταμετρήσεων (Εισηγήτρια: Χρύσα Χατζημαρκάκη)
  4. Έγκριση της με αρ. 87/2023 απόφασης σε Ορθή Επανάληψη του ΝΠΔΔ «ΚΟΙΝΩ.ΠΟΛΙΤΙ.Α Ιεράπετρας» που αφορά στην 3η αναμόρφωση του προϋπολογισμού του, έτους 2023 (Εισηγήτρια: Χρύσα Χατζημαρκάκη)
  5. Αύξηση συμβατικού χρόνου παράδοσης της προμήθειας καυσίμων ετών 2020 – 2023 του Ν.Π.Δ.Δ. ΚΟΙΝΩ.ΠΟΛΙΤΙ.Α. Ιεράπετρας (Εισηγήτρια: Χρύσα Χατζημαρκάκη)
  6. Τροποποίηση Π.Σ για τη ρύθμιση λειτουργίας των κοινών έργων ύδρευσης, άρδευσης, αποχέτευσης των Τοπικών Κοινοτήτων της Δημοτικής Ενότητας Μακρύ Γιαλού του Δήμου Ιεράπετρας και των Τοπικών Κοινοτήτων Λιθινών, Πεύκων, Περβολακίων και Χρυσοπηγής του Δήμου Σητείας όπως προέκυψαν από την εφαρμογή του Π.Δ/τος 105/2011 (Εισηγητής: Εμμανουήλ Βρυγιωνάκης)
  7. Έγκριση Τεχνικού Προγράμματος Δ. Ιεράπετρας, έτους 2024 (Εισηγητής: Γεώργιος Ασπραδάκης)
  8. Έγκριση 1ου ΑΠΕ και 1ου ΠΚΤΜΝΕ του έργου «Κατασκευή γηπέδων αντισφαίρισης στο Δήμο Ιεράπετρας» (Εισηγητής: Γεώργιος Ασπραδάκης)
  9. Χορήγηση παράτασης της με αρ.πρωτ.4430/10-4-2023 σύμβασης για την «Προμήθεια συστημάτων έξυπνης πόλης και βιώσιμης κινητικότητας» , υποέργο 2 «Ανοιχτό Κέντρο Εμπορίου Ιεράπετρας», που αφορά στην προμήθεια υπόγειων κάδων (Εισηγητής: Γεώργιος Ασπραδάκης)
  10. Χορήγηση παράτασης προθεσμίας εκτέλεσης του έργου «Αποκατάσταση ζημιών και βατότητας οδών Δήμου Ιεράπετρας» (Εισηγητής: Γεώργιος Ασπραδάκης)
  11. Χορήγηση παράτασης προθεσμίας εκτέλεσης του έργου «Κατασκευή δεξαμενών ύδρευσης στις τοπικές κοινότητες Μύρτους, Αγ. Στεφάνου, Αγ. Ιωάννου και Καβουσίου» (Εισηγητής: Γεώργιος Ασπραδάκης)
  12. Χορήγηση παράτασης προθεσμίας εκτέλεσης του έργου «Ανάπλαση τμήματος των οδών: Ελλήνων Ολυμπιονικών, Μακρή και Κωνσταντινουπόλεως» (Εισηγητής: Γεώργιος Ασπραδάκης)
  13. Χορήγηση παράτασης προθεσμίας περαίωσης του έργου «Υποέργο 1: Εκσυγχρονισμός και αναβάθμιση δημοσίων υποδομών- Αισθητική αναβάθμιση δημοσίων υποδομών της Πράξης «Ανοιχτό Κέντρο Εμπορίου Ιεράπετρας» (Εισηγητής: Γεώργιος Ασπραδάκης)
  14. Χορήγηση παράτασης προθεσμίας εκτέλεσης του έργου «Βελτίωση πρόσβασης στους κοινόχρηστους χώρους του ανατολικού παραλιακού μετώπου Ιεράπετρας» (Εισηγητής: Γεώργιος Ασπραδάκης)
  15. Έγκριση 4ου ΑΠΕ και 2ου ΠΚΤΜΝΕ Κύριας και 1ης Συμπληρωματικής  Σύμβασης του έργου «Κατασκευή Μονάδας Διαχείρισης και Κομποστοποίησης Βιοαποβλήτων Ιεράπετρας στη θέση Πλατιά Όψη Δήμου Ιεράπετρας» (Εισηγητής: Γεώργιος Ασπραδάκης)
  16. Κατανομή πιστώσεων για λειτουργικές δαπάνες σχολείων (Εισηγητής: Πρόεδρος Δ.Σ.)

Ο Πρόεδρος  Δ.Σ.

Ευάγγελος Μπινιχάκης