8 Ιουνίου, 2023

Ρύθμιση οφειλών που κατέστησαν ληξιπρόθεσμες μετά την 1η.11.2021 και έως την 1η.2.2023

Ο Δήμος Ιεράπετρας στα πλαίσια του N. 5036/2023 (ΦΕΚ 77/Α/28.03.2023), ανακοινώνει τη ρύθμιση οφειλών που κατέστησαν ληξιπρόθεσμες μετά την 1η.11.2021 και έως την 1η.2.2023 συμπεριλαμβανομένης και της αναβίωσης των ρυθμίσεων των άρθρων 110 έως και 117 του ν. 4611/2019 (Α’ 73) και των άρθρων 165 έως και 172 του ν. 4764/2020 (Α’ 256) που απωλέσθηκαν ή κατέστησαν μη εξυπηρετούμενες έως την 1η.2.2023.

Ευχαριστήριο του Κοινωνικού Παντοπωλείο για το μήνα  Μάιο

Η Επιτροπή Διαχείρισης του Κοινωνικού Παντοπωλείου Δήμου Ιεράπετρας, ο Συντονιστής Δημήτριος Μιχελάρος και το Προσωπικό της Δομής,  ευχαριστούν θερμά τις επιχειρήσεις, τους συλλόγους, τους φορείς και τους πολίτες που ενίσχυσαν και στήριξαν με τις προσφορές τους, το μήνα Μάιο, το κοινωνικό έργο που καθημερινά επιτελεί

Την Κυριακή 11 Ιουνίου η ημερίδα με θέμα «Ας μιλήσουμε για την Αρχαιολογική Συλλογή της Ιεράπετρας…»

Την Προϊσταμένη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Λασιθίου, κα Χρύσα Σοφιανού, επισκέφτηκε ο Δήμαρχος Ιεράπετρας, κ. Θεοδόσης Καλαντζάκης.

Πρόσκληση σε τακτική συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής

Σας προσκαλούμε στις 13/06/2023, ημέρα Τρίτη και ώρα 10:00 σε τακτική συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής Δήμου Ιεράπετρας που θα διεξαχθεί στο Δημοτικό Κατάστημα Δημοκρατίας 31 στην μικρή αίθουσα (δίπλα στην αίθουσα θεάτρου) στον 1ο όροφο για τη συζήτηση και λήψη αποφάσεων στα παρακάτω θέματα:

Ξεκίνησε η τσιμεντόστρωση δρόμου μήκους 2.540 μέτρων στα Γδόχια. Ολοκληρώνεται η επισκευή της γεώτρησης και η τοποθέτηση νέου αντλητικού συγκροτήματος

Την Κοινότητα  «Γδόχια» επισκέφτηκε ο Δήμαρχος Ιεράπετρας, κ. Θεοδόσης Καλαντζάκης, όπου και συναντήθηκε με την Πρόεδρο της Κοινότητας, κα Φωτεινή Σπυριδάκη-Μπεκράκη και με τον πρώην Αντιδήμαρχο και Νομαρχιακό Σύμβουλο, κ. Νίκο Σπυριδάκη,

Πρόσκληση για διαπραγμάτευση ανάθεσης παροχής υπηρεσιών Υπηρεσίες Βασικού Μελετητή για την υλοποίηση της πράξης «Υποδομές ύδρευσης στο Δήμο Ιεράπετρας» (υποέργο 4)

Ο οικονομικός φορέας, βασικός μελετητής της μελέτης «Αντικατάσταση αγωγού μεταφοράς νερού από πηγές  Σαρακίνας»  του ομώνυμου έργου, σε διαδικασία διαπραγμάτευσης