09.10.2013. «Μήδεια» του Μπόστ – Θεατρική Ομάδα Καθηγητών της ΕΛΜΕ Νομού Ηρακλείου

Αναλύσεις νερού ύδρευσης
Ολοήμερη «Μουσική Εκδήλωση  στην Άμμο» για Νέους και ‘’Nέους ‘’ Από τις 17:00 μέχρι όπου πάει….
Ανακοινώνουμε ότι  η θεατρική παράσταση«Δείπνο Ηλιθίων» που ήταν προγραμματισμένη να πραγματοποιηθεί
Η  Διεύθυνση Ύδρευσης  Άρδευσης  Αποχέτευσης του Δήμου Ιεράπετρας ενημερώνει ότι λόγω βλάβης  στον κεντρικό

theatro-1203ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Ιεράπετρας
Δευτέρα 7 – Κυριακή 13 Οκτωβρίου 2013

Φως στο σκοτάδι

[separator top=”20″ style=”dotted”]
«Μήδεια»
Θεατρική Ομάδα Καθηγητών της ΕΛΜΕ Νομού Ηρακλείου
09.10.2013   –  21:00 – Αίθουσα Μελίνα Μερκούρη
1η web έκδοση

[separator top=”40″ style=”dotted”]

Τετάρτη 9 Οκτωβρίου 2013

mikros-prigkipas«Μήδεια» – του Μποστ (Χρύσανθος (Μέντης) Μποσταντζόγλου)

Ώρα έναρξης 21:00 – Αίθουσα Μελίνα Μερκούρη
Εισιτήριο : 3 €
(ή κάρτα για όλες τις παραστάσεις 10 € – διάθεση :  Κεντρική Πλατεία (Ηρώο), 10:00 – 14:00 και 17:00-20:00)

Θεατρική Ομάδα Καθηγητών της ΕΛΜΕ Νομού Ηρακλείου

Συντελεστές

Σκηνοθεσία: Αντώνης  Περαντωνάκης
Κοστούμια: Ντεσισλάβα Τοπάλοβα
Μουσική/Διασκευή & Ενορχήστρωση τραγουδιών: Δημήτρης Χατζάκης
Μουσική Διδασκαλία: Ιωάννα Φιωτάκη
Χορογραφίες: Ρένη Παπαδάκη-Πλουμίδου
Ιδέα παράστασης και προσαρμογή στίχων τραγουδιών μιούζικαλ: Πολυτίμη  Παπαδοπούλου
Μακιγιάζ: Μαρία Γραικού
Φωτισμοί & Ήχος: Αντώνης Αλεξάκης, Μάριος Τεντάκης

Για το έργο

«…τούτη η πατρίδα με την Μήδεια έχουν πολλά κοινά…». Η ιδέα για την συγκεκριμένη παράσταση της Μήδειας ξεκινά από την ρεθύμνια συνάδελφο μας, Πολυτίμη Παπαδοπούλου: χρησιμοποιούνται γνωστά τραγούδια μιούζικαλ με προσαρμοσμένους στίχους ως χορικά. Ο καίριος θεατρικός λόγος του Μποστ παραμένει πάντα επίκαιρος και διαχρονικός. Στην παράσταση συμμετέχουν είκοσι (20) μέλη, συνάδελφοι και μη, της ομάδας. Ομαδικότητα, αλληλεγγύη, συσπείρωση και, επί της ουσίας, πράξη – και μέσω του θεάτρου – οφείλουν να  δρουν και να επιδρούν όχι μόνο στο σώμα των εκπαιδευτικών, εντός και εκτός ομάδας, αλλά και κάθε άλλου πάσχοντα δρώντα θεατή-πολίτη. Η άκρως πολιτική θεατρική γραφή του Μποστ, με μπρίο αλλά και αριστοφανική καταγωγή και ήθος, καταγγέλλει εμμέσως πλην σαφώς τα «κακώς κείμενα», σαρκάζει και αυτοσαρκάζεται «ανορθόγραφα» προκαλώντας το γέλιο – συχνά στυφό – και την αιχμηρή συνειδητοποίηση!

[imageframe style=”border” bordercolor=”#cacaca” bordersize=”4px” stylecolor=”” align=”center”]midia-photos[/imageframe]

Βιογραφικό ομάδας:

[dropcap]Η[/dropcap] Θεατρική Ομάδα της ΕΛΜΕ Νομού Ηρακλείου (ΘΟΚΝΗ) σχηματίστηκε το 1999. Στόχος η έκφραση των συναδέλφων μέσα από την Τέχνη και η καίρια κοινωνική τους παρέμβαση μέσω αυτής. Τον Ιούλιο του 1999 η ΘΟΚΝΗ παρουσίασε την πρώτη παράστασή της, τις ΤΡΩΑΔΕΣ του Ευριπίδη με αφορμή τον πόλεμο στη γειτονική Γιουγκοσλαβία. Οι πρώτες παραστάσεις δόθηκαν στο παλιό ερειπωμένο νοσοκομείο «Πανάνειο» της πόλης του Ηρακλείου.  Ακολούθησαν τα παρακάτω έργα: «6+4 ψέματα που λένε την αλήθεια», Πέρσες του Αισχύλου, Νεράιδα του Ζαν Ζιρωντού, Σημείον, Νικηφόρος Φωκάς του Νίκου Καζαντζάκη, Ευδόκιμος Υπηρεσία, Οικογενειακό δίκαιο, Φορτουνάτος, Μήδεια του Μποστ. Οι παραστάσεις της ΘΟΚΝΗ περιόδευσαν σε πόλεις και χωριά της Κρήτης, στην Αθήνα, στην Κύπρο κ.α., με μεγάλη επιτυχία και ανταπόκριση, ορίζοντας λιτά και ποιοτικά το μέγεθος και την έννοια των ερασιτεχνών του Θεάτρου.

Συμμετείχε σε πολλές μουσικές και λογοτεχνικές εκδηλώσεις. Κυρίως, όμως, υπήρξε ο βασικός διοργανωτής των επτά (7) Συναντήσεων για τη Θεατρική Αγωγή στην Εκπαίδευση (2001-2007). Επίσης, στις αρχές του 2008 κυκλοφόρησε από την ΘΟΚΝΗ-ΕΛΜΕ ο ψηφιακός δίσκος «Κ. Π. Καβάφης / Εν φαντασία και λόγω / Θεατρικές αναγνώσεις».

[imageframe style=”border” bordercolor=”#cacaca” bordersize=”4px” stylecolor=”” align=”center”]midia-4[/imageframe]

Παίζουν (με σειρά εμφάνισης):

Τροφός: Θοδωρής Κόττας
Καλόγρια: Ιωάννα Σταματάκη
Ψαράς: Τζωρτζίνα Βογιατζάκη
Μήδεια: Ελένη Γιαμαλάκη
Οιδίπους: Γιώργος Παυλίδης
Αντιγόνη: Μαρία Παναγιωτάκη
Ευριπίδης: Στέλιος Νερολαδάκης
Καλόγερος: Χάρης Ζαχαριουδάκης
Ιάσων: Δημήτρης Καραογλανίδης
Εξάγγελος:  Μιχάλης Τσότρας